4. The Last Shadow Puppets – Standing Next to Me

Alex Turner’ın yan projesi olan Last Shadow Puppets‘ın meşhur şarkısı Standing Next To Me’nin kendisiyle videosu arasında bir paralellik var. Aynı şarkı gibi, video da çok basit başlıyor. The Monkees’in 1962’de çekmiş olabileceği bir videodan hiçbir fark yok. Ama –yine aynı şarkı gibi– yavaş yavaş farklı elementler girmeye başlıyor işin içerisine. Önce var olan ışıklar daha yaratıcı kullanılmaya başlanıyor. Sonra kamera dönüp bambaşka bir dünya çıkartıyor ortaya; aynı şarkıda o esnada giren yaylılar gibi.

 

5. Vampire Weekend – Oxford Comma

Vampire Weekend’in bundan önceki bir videosu A-Punk‘ın da buna benzer bir mantığı vardı: Tek çekim, müzikal değişimlere görsel karşılıklar… O yüzden ne kadarını Ayoade’ye ithaf edebiliriz bilmiyoruz elbette, ancak içimizden bir ses kayan başlıkları, kameraya vuran ışıkları ve eski filmleri andıran sarsıntıları ona borçlu olduğumuzu söylüyor. Sene de 2008 bu arada, bütün bu videolar çekilirken Ayoade bir yandan IT Crowd’da akılları başlardan alıyordu zaten halihazırda. Çok müthiş değil mi?

 

6. Arctic Monkeys – Fluorescent Adolescent

Yani tam palyaçolarla palyaço olmayanlar kapışıyor, absürt bir video var belli ki ortada diye gevşek gevşek izlemeye başlıyorsunuz… Sonra palyaço “İşler buraya nasıl geldi?” diyor ve ondan sonra her şey değişiyor. Bu Ayoade’nin yönettiği ilk müzik videosu ve muhtemelen kompozisyonu da, konusu da ona ait değil. Ama gerçekten final eser o kadar kaliteli ki, onun da payının olmadığını düşünmek mümkün değil. Bu kadar iyi bir iş çıkması için, işle ilgili herkesin %100’ünü vermiş olması gerekir çünkü…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.