Kara Kara Kapkara – Işın Beril Tetik

asd

Kabul ediyorum, bu kitabı okurken Doğu Yücel’in “Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları” kitabı kadar derin bir gerginlik hissetmemiştim. Hatta bir bakıma kendimi “korku edebiyatından anlamamak” ile suçlayıp, kitaptan çok büyük korku alamama rağmen son derece başarılı hikayeleri olduğunu savunmuştum. Okuduğum vakitten bu yana neredeyse bir sene geçti şimdi ve daha özümsemiş bir kafayla söylüyorum ki: Anadolu’nun korku hikayeleri gerçekten hiçbir şeye benzemiyor.

Hep Batılı ya da Doğulu edebiyatçıların korku hikayeleriyle ürpermek bir yere kadar güzel olabilir. Ancak ülkemizde, Anadolu’da da, böyle büyük bir potansiyel olduğunu bir yerden görünce, inanın dahası için mazoşistik bir heves duymaya başlıyorsunuz. Çünkü nispeten gitmenizin daha zor olduğu yabancı ülkelere oranla biraz daha yakından tanıdığınız bu coğrafyalarda gerçekleşebilecek türden korkutucu olaylar, ciddi anlamda tüylerinizi dikeltiyor.

Bir kitabı bitirirken sonunu hatırlamak çok daha mümkündür ya hani, bu kitapta benim en çok hatırımda kalan o korku dolu ilk hikayeydi sanırım. Otobüs yolculuğunun baskıcı bir psikolojik gerginlikle birleşince böylesine yer edecek bir şey olacağını hiç tahmin etmezdim mesela…

 

Frankenstein – Mary W. Shelley

Frankenstein-

Aslında Shelley’nin ürpertici bu kitabı üzerine fazlasıyla konuştuğumu sanıyorum. Şu yazıda da uzunca bahsettiğim üzere yanlış anlaşılmış bir ikon aslında kendisi. Doktor Frankenstein ile Frankenstein’ın Canavarı arasındaki ayrımı, hayat gayelerindeki farklılığı bile dikkatlice okumadan kimsenin anlayabileceğini düşünmüyorum. Zira günümüzdeki görüntüsel ön yargılara bile kökenlik etmekte olan bu kitap, on dokuzuncu yüz yıl İngiliz edebiyatındaki gotik edebiyatın en büyük temsilcilerinden.

Frankenstein’ın Canavarı’nı hepimiz yanlış anladık aslında. O tüm korkutuculuğuna rağmen içinde yatan masumluğu göremedik. İçinin ne kadar naif olduğunu fark edemedik. Ama gel gelelim, yine de çirkin insan doğamız sebebiyle ondan korkmadan da duramadık. Suçluyuz! Suçumuz da pis bir insan olmak.

 

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.