Yapacak bir şey yok, artık ülkede film izlemek, dizi bakmak, oyun oynamak zor. Sabah kalkıp bir önceki gece düşmüş olan tapenin etkilerini Twitter’dan bakıyoruz, kahvaltı yaparken gazetede köşe yazısı okuyoruz, öğle yemeğimizi TV karşısında haber izleyerek yapıyoruz. Sadece siz değilsiniz, biz de böyleyiz; diziler, filmler, oyunlarla gönlümüzü hoş tutmaya çalıştığımıza bakmayın. Yalnız bunu yaparken çok net bir şey fark ettik… Haramzadesinden, Başbakan‘ına; Hocaefendisi‘nden, muhalefete kadar hepsi silme geek. Gerçekten öyleler. Bunu şimdi oturduğumuz yerden laf olsun torba dolsun diye söylemiyoruz; günlerdir her insan kadar gündemi takip ediyoruz ve gördüğümüz bazı şeyler var. Mesela…

 

5. Muhalefetin Başbakanı Saruman’a, ülkeyi Orta Dünya’ya benzetmesi

Saruman

CHP Ankara milletvekili Emine Ülker Tarhan, tapeler çıktıktan sonra (ki onların geekliklerine de daha değineceğiz) tepkisini açık ve net bir biçimde ortaya koydu. Şimdi zaten muhalefet partisinin, zaten muhalefet bir bireyisin, tepkini elbette koyacaksın. Tartıp düşündüğün varsayılır değil mi? Biz de öyle varsayıyoruz. Yani dün izlediği filmde gördüğü bir karakteri benzetiyor olamaz. O yüzden sayın Tarhan’ın, hep aklında olan bir şeyi, şu şekilde eleştiriye yedirdiği kanaatindeyiz:

Bir telefonla manşetlerin ve program akışlarının değiştiği ülke, sanki Yüzüklerin Efendisi’nin Orta Dünyası, yapansa ar damarı çatlamış Ak Saruman gibi.

Tarhan burada tapelerde ortaya çıkıp Başbakan tarafından da doğrulanan “Alo Fatih” konuşmalarına gönderme yapıyor. Ama bun yaparken Türkiye’yi Orta Dünya’ya, Erdoğan’ı ise Saruman’a benzetiyor. Eğer Erdoğan Saruman‘sa, Valar Milli Görüş çizgisini mi temsil ediyor orasını düşünmek istemiyoruz, ama bu benzetmenin fevri de yapılmadığı kanaatindeyiz. Yani Emine Ülker Tarhan Yüzüklerin Efendisi’ni, gerçek hayatla paralleler çıkartacak denli seviyor. Yani sayın Tarhan’ın geek olma ihtimali çok yüksek. Ama gerçi, ona gelene kadar geek referanslarının önü arkası da kesiliyor değil…

 

4. Başbakanın Assassin’s Creed referansı

altz_zps80a36a02

Başbakan, cemaat’le ilgili sert konuşmalarından bir tanesinde, henüz dozu ceketlere ve ahlaka getirmemişken şu ifadeleri kullanmıştı:

Assassin’s Creed: Revelations‘da Templar-Assassin savaşının Osmanlı sarayına taşındığını gördükten sonra kıllanmıştık, Başbakan cemaat’e böyle “haşhaşi bunlar” deyince tüm şüphelerimiz perçinlendi. Bu benzetme öyle alelade bir benzetme mi? Yıllardır dedikleriyle gündemi belirleyen bir adam tutup da boşa laf eder mi? Etmez. Bizce evde Assassin’s Creed oynayıp rahatlamaya çalışırken aklına geldi. Hayır, yapı olarak taraflar da cuk oturuyor.

Çünkü cemaat Assassin’lere hakikaten benziyor: organizeler, hemen hemen her ülkede şubeleri var, birbirlerini kolluyorlar ve çok ortalıkta değiller. E öyle bakınca, “özgürlük pahasına düzen!” diye kendini yırtan, bu uğurda tüm dünyayı turlayan Templar’ları da kime benzeteceğimiz pek de ciddi bir soru işareti oluşturmuyor. Bizce Erdoğan evde oturup, Assassin’s Creed III oynarken Haytham’lı kısımlarda “en sonunda özdeşleşebileceğim bir ana karakter!” diyen bir adam dahi olabilir. Soruyorum size, Assassin’s Creed dışında Haşhaşi tarikatını anlatan bir eser, bir film, bir kitap daha var mı şu an? Yok.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.