3. Millet Eğilmez reklamının World War Z ve PS2 tanıtım videosuna benzemesi

World War Z

Önce AKP’nin son bir vurucu harekat olarak yayınladığı videoyu izleyelim:

Nasıl, tüyler diken diken oldu mu? Başbakan’ın arkadan adeta 1920’lerde kaydedilmişçesine gelen sesi, önde koşarak Çanakkale’deki bayrağı tekrar göndere çıkartmaya giden gençlerin (ve bu sırada tarlasında duran bir Kürt’ün, çünkü Kürt’ler tarlada dururlar) görüntüsü gerçekten etkileyici. Ama bize sorarsanız bu, yine Başbakan’ın geek yanını ortaya çıkartıyor. Zira Millet Eğilmez reklamı, şiddetle şu iki şeyden ilham almış gibi duruyor. Birincisi, 2004’te yayınlanan bir PlayStation 2 reklamı:

İkincisi ise hemen hemen hepimizin aklına gelen, World War Z‘deki o meşhur duvara tırmanma sahnesi

http://www.youtube.com/watch?v=ZpJoMuuE3Eg

Eğer bunlar ülke siyasetinde konuşan herkesin geek olduğuna sizi yeterince ikna etmediyse, o zaman şu kesinlikle edecek…

 

2. Melih Gökçek’in en önemli Ankara vaadinin “Savaşan Transformers’lar” olması

Transformers

Eğer bir ülkenin başkentinin neredeyse 20 yıllık belediye başkanıysanız, 5. döneminize girmeden evvel yapacağınız vaatler ne olur? Herhalde artık acil oy toplayacak işlere yönelmezsiniz; su, ulaşım, elektrik problemleri gibi. Artık ısıta ısıta elektrikli sobaya döndürdüğünüz koltukta daha rahatsınızdır, daha içinizden geçeni söylersiniz. Melih Gökçek‘in de bunu yaptığını düşündüğümüzden, kendisinin silme bir geek olduğu kanaatindeyiz, zira Ankara için yaptığı en önemli vaat -Ankara’ya boğaz getireceği iddiasından sonra- savaşan Transformers‘lardan başkası değil. Bunu biz yorumlamıyoruz, ifade direk kendisine ait. Buyrun, Hürriyet’ten gelen açıklamayı direkt paylaşalım:

Birinci projemiz. Avrupa’nın en büyük tema parkı AnkaPark. AnkaPark Ankara turizmi için en büyük yatırım olacak. Yüz bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Alanda toplam 1217 adet küçüklü büyüklü oyuncak var. Bu bir dünya rekorudur. Sadece şu an itibariyle 14 adet roller coaster var. Savaşan transformerslar, dijital oyun alanları, 360 derece sinemalar, monoraylar, temaparkın vazgeçilmezleri olacak.

Eğer geek’liğin tanımını ana akımın yaptığı gibi alıyorsanız dahi bunun bir izahı yok. İ. Melih Gökçek alenen bir geek ve halkına da bu geek’liği yaşatmak istiyor. Ankara’nın büklüm büklüm Transformers’ları olacak, bunlar savaşacaklar. Mansur Yavaş eğer “Çatışan Avengerslar” vaadinde bulunmazsa, şu geekliği geçmek zor. Gerçi, bir numaradaki kadar büyük bir geek’lik örneği de değil…

 

1. Haramzadelerin tape müziği olarak komple geek kültüründen esinlenmesi

Deat Note

Yayınladığı tapelerle ülkeyi sarsan Haramzadelerin arkasında baya evde oturup cips yiyen, bir yandan kola içen ve anime izleyen insanların olduğunu düşünüyoruz. İddia ediyoruz ki bu insanların bir external HDD’si var ve içinde sadece Christopher Nolan, Joss Whedon ve J.J. Abrams filmleri var. Nereden mi bu kadar eminiz? Son tapelerden birinde kullandıkları şarkı şuydu:

http://www.youtube.com/watch?v=bYhLlz5bK6c

Evet, Haramzadeler Egemen Bağış‘ın ne dediğini öğrenmek isteyen bir ülkeyi Death Note’un müziğiyle karşıladı. Nereden buldular, nereden edindiler sorusunun cevabı “Boş zamanlarında izliyorlar demek ki”den başka bir şey olamayacağı gibi, geek olduklarını destekleyen başka şeyler de var. Mesela bir başka tapede şu şarkıyı kullanmış olmaları:

http://www.youtube.com/watch?v=Z-TOHc7I1pc

İlgili tape, Melih Gökçek’in CHP afişlerini indirttiği iddialarını içeriyordu. Ne alaka diyeceksiniz, ama Haramzadeler belli ki Melih Gökçek-Mansur Yavaş kapışmasından biraz Baratheon-Lannister tadı almış olacak. Death Note izleyen adam, Game of Thrones da izler. Ekip belli ki Batman’in de hastası, zira herhalde unutmamışsınızdır, en önemli tapenin girişinde şu çalıyordu:

 

Biri Game of Thrones müziğiyle tape yayınlıyor, ötekisi Saruman’a benzetiyor. Sızdıranından sızıntıya kızanına, sızdırılan şeye tepki gösterenden vaat veren belediye başkanına kadar herkes geek geek konuşuyor. Memnun muyuz? Hayır. Dürüst olmak gerekirse The Dark Knight Rises’ı izlerken aklımıza tape gelsin istemiyoruz. Daha da dürüst olmak gerekirse, geek adamı seviyoruz ve geek titrini herkese kondurmak istemiyoruz. Çünkü geeklik, biraz da sevgi işidir, Sevdiğin şeyi tutma, koruma işidir. Bu ülkenin siyasetinde çok uzun zamandır sevgi namına pek bir şey olduğunu düşünmüyoruz. O yüzden, biz bu köşede bir şeyleri sevip, üzerine gevezelik yapmaya devam edelim; bu işi biz yapalım, siz de birincil ilke olarak kuyu kazma, can yakmanın belirlendiği bir sanat olan politikayı yapmaya devam edin; olur mu sevgili devlet erkanı? Teşekkür.

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.