Merhaba. Şu an elinde Geekyapar’ın en son playlistinin yazısını tutuyorsun. Rahatla. Diğer bütün dertleri, tasaları unut. Aklında düşünce falan kalmasın. Bütün dünyayla bağlarını kopar. Kapıyı kapatsan en iyisi, diğer odadan televizyonun sesi geliyordur muhtemelen. Hemen ayağa kalk, diğerlerine sert bir dille duyur: “Televizyon falan izlemek istemiyorum, hayır!” de. Yüksek sesle söyle, çünkü öteki şekilde seni duymazlar. “Geekyapar’ın en son playlistini dinleyeceğim, rahatsız etmeyin” de. Belki duymamışlardır, biraz daha bağır. “Geekyapar yeni playlist yapmış, dinlemeye başlıyorum” de. Duymadılarsa duymadılar neymiş, belki kendi kendilerine rahat bırakırlar seni.

En rahat pozisyonu bul: istersen ayaklarını uzat, bağdaş kur, ya da yüzüstü uzan şöyle. Sırtüstü de uzanabilirsin istersen, isteren bir yan yatmayı dene. Arkaya doğru yaslanan bir sandalye, bir kanepe, bir divan. Bir hamak mesela, hamağın varsa. Yatağın üstünde, ya da tabii ki, yatağın içinde. İstersen kafanı yastığın altına bile koyabilirsin. Tabii o zaman kulaklıkla dinlemen gerekecek, doğal olarak.

Işığı ayarla ki gözlerin yorulmasın. Şimdi yap, çünkü playlist’in Karışık Çal butonuna bastığın zaman seni kıpırdatmak mümkün olmayacak. Ses komşuları rahatsız edip tavana süpürgeyle vurmalarına sebep olacak kadar yüksek olmasın; ama bir yandan da dikkatli ol, yoldan geçen minibüsün sesi müziği bastırmasın. Şimdiden müziğin içine gömülmeni engelleyecek ne varsa tespit etmeye çalış. Sigara paketi kol mesafesinde, eğer sigara içiyorsan tabii, ve elbette küllük de. Başka bir şey var mı? Tuvalet ihtiyaçları giderildi mi? E peki, sen öyle diyorsan öyledir.

Aslında dürüst olalım, bu playlist sende belirli bir beklenti uyandırmıyor. Çok fazla şeye beklenti duyma özgürlüğü tanımıyorsun kendine bir süredir. Beklentiler genelde hayal kırıklıklarına yol açıyorlar, hayal kırıklıkları bir noktadan sonra çok birikiyor, onları taşımak gittikçe daha da zorlaşıyor. Sen buradaki mantık hatasını çözeli çok uzun zaman oldu. Artık bir şeyleri beklemiyor, onun yerine en kötünün gerçekleşeceğini varsayıp ona göre konum alıyorsun. Peki ya müzik? Hayatının diğer her alanında beklentiyi yasakladığın için kendine müzik gibi çapı çeperi az buçuk belli alanda minik beklentiler yaşamak için izin veriyorsun, çünkü en azından hayal kırıklığının riski ne kadar yüksek olursa olsun etkisi düşük.

Böyle düşünerek Facebook’u aşağı doğru tembel tembel kaydırırken bu bağlantıya tıkladın. İnterneti açtın, telefondan ya da bilgisayardan, belki de tabletten sosyal medyaya girdin. Uzun Zamandır Görüşmediğin Ama Durumlarını Beğenilediğin Arkadaş’ı ustalıkla geçtin, Hep Clickbait Başlık Atan Haber Sayfası’nı geçerken küçücük bir göz kayması yaşandı, ama o numaralara kanmayacak kadar tecrübelisin artık. Onu aştıktan sonra karşına Sosyal Medyadan Hiç Anlamayan Hala, Hep Eski Aşklarından Dert Yanan Kız, Bir Promosyon İçin Beğendiğin Ama Beğenilerinden Çıkarmayı Devamlı Unuttuğun Ve Muhtemelen Yine Unutacağın Sayfa ve Ne Ara Arkadaş Olduğunu Hatırlamadığın Karı-Koca Ortak Hesabı çıktı, ama onları da rahatça geçecek kadar uzun süredir sosyal medyada geziniyordun, tıkanmadın.

En sonunda buraya geldin. Geekyapar’ın chillkop listesi. Geekyapar’ın playlistlerinde daha önce yakaladığın tonlamayı hemen duymayı bekliyorsun. Ama hayır. Yanlış bir şeyler var. Ama bir yandan, Geekyapar’ın playlistlerinde ortak bir tonlama olduğunu kim söyledi? Bilakis, bu platform ton olarak daldan dala atlamasıyla bilinir. Bu playlistte, ancak, diğerleriyle en ufak bir bağlantı bile yok, anımsayabildiğin kadarıyla. Tadın kaçtı mı? Bakalım, göreceğiz. Belki ilk başta biraz ters ayakta yakalanırsın. Üzerine düşününce, büyük ihtimalle bunu tercih edeceksin: Bir şeyle yüzleşmeyi, ve ne olduğunu tam olarak bilememeyi.

Merhaba. Geekyapar’ın //chillkop playlistiyle karşı karşıyasın. Tadını çıkar.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.