Aralık-Ocak aylarının en sevdiğim yönlerinden biri şüphesiz bu her yerden patlak veren “seneye bakış” olayları. Müzik siteleri senenin en iyi albümlerine bir göz atarlar, oyun siteleri geçmiş yılın örnek oyunlarına tekrar bir selam çakarlar, ödül sezonu yaklaşır mühim filmler bir bir ortaya çıkmaya başlar… O sene neyi kaçırdıysanız peşine düşmek, bir de üstüne kaçırmadıklarınızı anarken leziz bir nostalji yapmak için müthiş bir zamandır bu dönemler!

Genelde ilk kurşunu 15 Aralık ve sonrası gibi fırlatırlar ama YouTube tetiğe erken basmış. Her sene o yılın ünlü viral videolarını, ciddi başarı elde etmiş YouTube yıldızlarını ve sitenin popülerliğine popülerlik katan şarkıları, trendleri ve ünlüleri anar YouTube. Yanılmıyorsam 2012’den beri de giriyorlar bu topa. Bu sene de altta kalmamışlar. Aynı geçen senelerde olduğu gibi, bu sene de damga vuran şarkıların bir miksini yapıp, önüne aklınıza gelebilecek YouTube alakalı herkesi koymuşlar.

Bu seneki gözlemleyebildiğim ciddi fark, geçen sene ciddi anlamda eleştiri gelen bir açıklarını kapatmış olmaları. 2013 YouTube Rewind’ında sitenin oluşturulan içeriğine büyük oranda katkı sağlayan oyuncular dışarıda bırakılmıştı. Bu sene hem konsept, hem de şahıs olarak baya geniş temsil edilmişler. Genel olarak da YouTuber dediğimiz kişilerden bol bol var, tabii bazı ciddi eksiklikler de gözümüze çarpmıyor değil; ama herkesi de toplayamazlar değil mi?

Özellikle vurgu yaptıkları trendler ALS Ice Bucket Challenge, “ilk öpüşme” geyiği ve bu sene YouTube’da çok ekmek yiyen talk show’lar olmuş. Videoyu aşağıya iliştiriyoruz. Sizin gözünüze çarpan, eksik koymuşlar dediğiniz bir şey var mı? Varsa yorumlarda belirtiniz! İyi seyirler!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.