Gerçek hayattan kaçmaya en ihtiyacımız olan bu yılda bazı şarkılar imdadımıza yetişti. Her ne kadar Spotify, beş senedir aynı albümü dinlediğimizi iddia etse de bu sene çıkan bazı şarkılar, playlistimizde en üst sıralara oturdu.

Her sene olduğu gibi bu sene de sevdiğimiz yapımları bir listeleyelim dedik. Bu yazımız bize özel, bizim sevdiğimiz eserlerden oluşuyor. Görmek istediklerinizi belki göremeyebilirsiniz, alınmaca gücenmece yok. Biz onları da duymak isteriz, yorumlara mutlaka yazın.

Gorillaz – Song Machine

This image has an empty alt attribute; its file name is sound-of-life-mixtape-joe-muggs-gorillaz-song-machine-1_1024x1024.jpg

Bu yılı akıl sağlığımı koruyarak geçirmemi sağlayan yegane şeylerden biri Gorillaz’ın çıkardığı Song Machine albümü oldu. Ayda bir tekli çıkartarak yürüttükleri ve yılın sonunda birinci yarısını çıkarttıkları bu albüm, tek kelimeyle muhteşem! Gorillaz’dan alıştığımız şekilde her şarkı birbirinden farklı. Désolé’de saçlarımda rüzgarı hissettiğim bir yolculuktayken Strange Times’da salonun içinde dans ettim, Pink Phantom’da ise şarabımı alıp Elton John’a eşlik ettim.  Ben tam bu kelimeleri yazarken 2020’nin ve Song Machine’in ilk yarısının son klibi Lost Chord ile Plastic Beach’e kısa ve manidâr bir dönüş yaptık, daha nasıl coşmayayım! 2021’de albümün ikinci yarısını iple çekiyorum.  – Aslı.

Obsidian – Paradise Lost

Death/Doom türünü seven bir dinleyici olarak bu tarzın en önemli isimlerinden Paradise Lost’un yeni albümüne özellikle kulak kabarttım ve duyduğum şeyleri çok sevdim. Grubun kendi tarihinde en iyi albümü olmasa da 2020’nin en iyi albümlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim! – Hilal.

Taylor Swift – Folklore

İflah olmaz bir Taylor Swift sevdalısı olarak son albüm Lover’ı pek beğenmemiş, onun yerine eleştirmenlerin aksine bir önceki albüm olan Reputation’ı daha çok sevmiştim. Bu nedenle Taylor’ın Lover gibi biraz daha yumuşak tonlara geçiyor olması beni bir nebze korkutuyordu fakat Folklore ilk şarkısından sonuncusuna kadar beni kendine hayran bıraktı. Özellikle exile ve the 1, Taylor’ın yeni tarzına karşı duyduğum şüpheyi yok etmeyi başardı. Çok tatlı bir albüm, çok tatlı şarkılar. – Yağmur.

Saian – Ay Şarkısı

This image has an empty alt attribute; its file name is MV5BMzYzNjNlMTItYTM4MC00NGU3LWI3MmItYzlmZmZiNzk5NGNhXkEyXkFqcGdeQXVyODc5Mjc4Nzg@._V1_SX1777_CR001777999_AL_-1024x576.jpg

Saian, Türkçe rap denildiğinde hep aklıma gelen ilk isimlerdendi. Samplelarıyla, güfte yazımıyla, flowuyla, artık rap için ne tür kriterler koyuyorsak hepsi için güvenilen biriydi. Aynı kaliteyle -hatta bana sorarsanız kendini geliştirerek- 2020 yılında geri dönmesi çok mutlu edici. Önce Birkaç Güzel Gün İçin ile, sonrasında ise özellikle Ay Şarkısı ile övgümü topladı kendisi. 2020 yılı içerisinde çıkan en sevdiğim şarkıya oynaması zor olmadı. Türkçe rapin emin ellerde olduğunu bilmek güzel. – Ruken

John Petrucci – Terminal Velocity

This image has an empty alt attribute; its file name is 8t265nk8DSeCGmnRRsxCA4-1024x576.jpg

Dev üstat, hocaların hocası John Petrucci’nin solo albümü, bu sıkıcı senede enerjimi yükseltmek için başvurduğum ilk kaynak oldu. Elli beş dakikalık bir müzik şöleni. Bu albüm vesilesiyle eski grup arkadaşı ve dünyanın en tatlı insanlarından biri olan Mike Portnoy’la beraber çalışması beni ayrıca duygulandırıyor. –Hilal.

Bring Me The Horizon – Post Human: Survival Horror

Adından da anlaşılacağı üzere pandemi dönemine oldukça uyan şarkılardan oluşan, buram buram metal tınılı bir albümle çıkageldi BMTH. Çok da iyi yaptı! Yer yer kulağa oldukça yeni ve deneysel gelirken, 2000’lerin başına ait alternatif akımların havasını almak da mümkün albümden. – Hilal.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.