Her Şey Bir Araba Kazasıyla Başladı – Birinci Faz, Birinci Kısım

Gorillaz’ın hikâyesi, Murdoc Niccols ile başlar. Murdoc Niccols dünyanın en büyük yıldızı olma hayali kuran bir basçıdır. Enstrüman almak için bir dükkana girer, tabii bunu normal bir insan gibi yapmak yerine arabayı direkt dükkanın içine sürer. Arabanın ön tamponu, o sırada dükkanda görevli bulunan Stuart Pot’un tam gözüne gelir. Stuart’ın gözü simsiyah olur ve komaya girer. Murdoc kamu hizmetiyle cezalandırılır, yapması gereken kamu hizmeti ise Stuart’a bakıcılık yapmaktır. Bir gün arabasıyla Stuart’ı gezdirirken birkaç kıza hava atmak ister ve arabasıyla 360 derece patinaj yapar. Bu sırada yaptığı ani fren sonucu arkada oturan Stuart, arabanın ön camından dışarı uçar. Sağlam olan diğer gözünü de kaldırımın köşesine çarpması, o gözünün de siyaha dönmesine sebep olur.

Stuart’ın görmesinde sıkıntı yoktur ama Stuart’ın gözleri artık simsiyahtır. Bu kaza sonucu Stuart komadan kurtulmuştur. Ayağa kalktığında Murdoc, Stuart’ın iki gözü simsiyah, mavi saçlı, ince uzun havasını görür ve der ki; “işte bu çocuktan yıldız olur“. Stuart’ın şarkı söyleyebildiğini ve keyboard çalabildiğini öğrenince, grubuna solist olarak onu alır. Gözlerindeki hasardan dolayı da “bir çift boşluk” anlamını taşıyan “two dents”in kısaltması 2-D de Stuart’ın lakabı olarak kalır.

Russel ise Amerikalı bir gençtir. Brooklyn’de yaşarken iblisler tarafından ele geçirilir, bu sebeple de gözleri bembeyazdır. Güçlü bir şeytan çıkarma ritüeli ile iblislerden kurtulur ama gözleri beyaz kalmaya devam eder. Daha sonra bir gün tüm arkadaşları silahla vurulur, hayatta kalan tek kişi Russel’dır. Bu olay sonucu Russel’ın arkadaşlarının ruhu, Clint Eastwood klibinde gördüğümüz mavi bir dev olan Del the Ghost Rapper şeklinde Russel’ı ele geçirmeye başlar. Kendisi hip hop ruhunu temsil etmektedir. Bu sayede Russel, gerçekten olağanüstü bir müzisyen olmuştur. Ne yazık ki şeytanlarından kurtulamamıştır. Ailesi Russel’ı travmalarından arınmasıı için Londra’ya gönderir. Bilmedikleri ise Russel’ı direk olarak Murdoc’un kollarına gönderdikleridir.

Murdoc, 2D ve Russel; Murdoc’un, mezarlıkların ortasında bulunan perili stüdyoların satıldığı aşırı spesifik bir web sitesinden bulduğu bir binaya taşınırlar ve adını Kong Stüdyoları koyarlar. Grup aynı zamanda bu binada yaşamaya başlar. Grubun bateristi, basçısı, solist ve keyboardçusu vardır, tek eksik gitaristtir. Aslında 2D’nin kız arkadaşı grubun ilk gitaristiydi ancak Russel onu, Murdoc ile banyoda seks yaparken yakalayınca gruptan atıldı. Murdoc’a bir şey olmadı tabii çünkü bu Gorillaz’ın hikâyesi. Gruba yeni bir gitarist almak için ilan yayınladıkları gün, Kong Stüdyoları’nın önüne kargoyla bir sandık gelir. Sandık Japonya’dan gönderilmiştir. Açtıklarında içinden sekiz yaşında küçük Japon bir kız çıkar. Dünyanın en müthiş gitar solosunu attıktan sonra durur ve tek bir kelime söyler: Noodle. Böylece kızın adı Noodle olarak kalır ve Gorillaz resmi olarak kurulmuş olur. 

Gorillaz’ın hikayesi her biri bir albüme denk gelecek şekilde dört fazdan oluşuyor, grubun kuruluş hikayesi is birinci fazın sadece yarısı. Bir noktada Murdoc hapse giriyor ve grubun basçısı değişiyor, Russel okyanusta yüzerken bir deve dönüşüyor derken, işler iyice çığırından çıkıyor. Anlayacağınız bu hikayenin daha başı; maceralarını merak edenler olursa söylemeyi unutmayın!

1 2
Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

4 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.