Bazen siz de böyle aşırı gereksiz şeylere takılıp kalıyor musunuz bilmiyorum ama bana bazen, içerisinde x bir şey geçen şarkıları dinlemek gibi karşı konulmaz bir his geliyor. Takribi bir hafta ile bir ay arası süren bu aşamadan sonra, farklı şarkılara da yelken açıyorum elbette. Bu sefer ise sıra, içerisinde kadın isimleri geçen şarkılara geldi, ben de aralarından seçtim. Hazır güzide Geekyapar’ın Spotify’ına da hak ettiği önemi geri vermemiz gerekmişken, sizlerle paylaşmak istedim. Bilmediğiniz çıkmayabilir elbette, kabulüm. Fakat bilseniz bile güzel şarkıları arada sırada şöyle bir ziyaret etmek hoş olmaz mı?

Beatles ile başlayıp Bob Dylan’a geçiyor, Toto’ya selam çakıyor; oradan da listenin en değişik tadı olan Shawn James ile veda ediyoruz. Arada bir-iki şarkıyla da isimlerinde olmasa bile, içlerinde çokça seslenildiği için, başka şarkılara da yer veriyoruz. Listedeki şarkıların, kadın isimlerine temas etmelerinin yanında bir diğer ortak özellikleri de hepsinin, belirli bir ruh hâlini yansıtması bence. Bir şekilde her şarkı bir sevgiliye yazılır, konumuz özelinde çoğu zaman bazı şarkıları kitlelere çığıranlar erkekler olduğu için, onların sevgilileri kadın isimleriyle tanınmış. Fakat seçtiklerim, hepimizin hayatımız bir döneminde yazmış olduğu kendi aşk hikâyesini anlatmaktan öteye giden, içerisinde bir ya da birkaç tane daha farklı nokta barındıran şarkılar olsun istedim.

Bazısı bakması kolay, tanımlaması zor bir hissi anlatıyor, bazısı ağustosun tepesinde denize hasret bir yaz aşkını betimliyor. Bazısı kendisini dile getiren grubun genel işlerine göre daha değişik bir mahiyette, bazısının derdi millattan öncesinde kalmış. Bazısı ise artık çok geç olduğunu bilse bile, yattığı yerden bir devrim planlıyordur belki.

Evet, daha bir sürü şarkıyı almadık, görece yenilerden Arabella‘yı falan katmadık belki listeye ama herkesin zevki kendi meşrebince değil midir? Siz listeye şöyle bir bakın. Hem böylece size de yer kalsın, ben hazır içerisinde kadın isimleri geçen şarkılara bu kadar takılmışken siz de bana sevdiklerinizi yazın yorumlarda, benim zevklerim asla umurunuzda olmasa bile birileri görür, nasiplenir; ne dersiniz?Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.