Tarih kitaplarını karıştırıp, geçmişe şöyle bir dönüp bakalım. Blizzard en son yeni bir evren duyurmuş? WoW, Hearthstone ve Heroes of the Storm gibi var olan evrenlerin üzerine farklı bir fikri mülk çıkan oyunlardan söz etmiyorum, şöyle dopdolu, tam teşekküllü yeni bir evren diyorum. Açın bakın, duyurunun bundan neredeyse tam 18 sene önce vuku bulduğunu göreceksiniz. Sene 1996, yer E3 fuarı. StarCraft diye yeni bir evren duyuruyor Blizzard. Ondan sonra gelen 18 sene tamamen Diablo, Warcraft ve StarCraft evrenleriyle geçiyor.

Bu çizgi işte 2014 BlizzCon’unda kırıldı. Resmi açıklamaya göre iptal edilen MMO Titan’ın PvP kısımlarından esinlenerek yapılan Overwatch, tanım olarak bir “free to play FPS” olarak geçiyor. Hem görsel, hem de oynanış açısından Team Fortress’e çok benziyor. Fragmanı da size o intibayı verecektir zaten. Hemen hemen her sınıfın kendine has bir oynanış tarzı var. Bunlar da genel olarak alıştığımız Team Fortress tipi FPS’lerin arketiplerinden geliyorlar.

Duyurulan sınıfları arka sayfada tanıtacağız, fakat bu sefer işin içinde bir hikaye de var. Bilen bilir, Team Fortress’ın da bir hikayesi vardır ama hiçbir zaman öyle aman aman önemli olup ön plana çıkartılmamıştır. Overwatch’da bu denge nasıl olacak bilmiyoruz ama Titan’dan devralınan tek şey PvP kısımları değil belli ki. Oyun, aynı Titan’ın olacağı söylendiği gibi uzak gelecekte geçiyor. Global bir krizde dünyayı kurtarmak için kurulan Overwatch’ın üyelerini oynayacağımız oyun, gelecekte geçmesine rağmen dünyamızda yaşandığını da bize hissettirecek. Haritalar arasında Londra’dan Mısır’a kadar tanıdık lokasyonlar olacağı söyleniyor.

Team Fortress’ın aksine Y düzleminde hareket de çok önemli olacak. Bu bakımdan Titanfall ve Tribes’dan da bir etkilenme söz konusu. Yine Blizzard’ın “popüler bir türü aldık, üzerine öğrenmesi kolay, ustalaşması zor tuzumuzu kattık” durumu var yani anlayacağınız karşımızda, biraz da MOBA sosu sıkılmış gibi. Denemek için de sabırsızlanıyoruz. Çok beklemek zorunda da kalmayabiliriz, zira oyun yakında betaya girecek.

Oynanış fragmanını yukarıya koyduk, sinematik fragmanı da aşağıya iliştiriyoruz. Şimdiden duyurulan 12 sınıfa bir göz atmak istiyorsanız, o da 2. sayfada!

 

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.