“GTA video oyunları tarihinin gelmiş geçmiş en büyük serisidir” desek… İtiraz edecek kaç kişi bulabiliriz? Bakın, “iyi” gibi sübjektif bir terim kullanmıyoruz. Baya baya, ciddi ciddi, “en büyük” diyoruz. Satış rakamı da dahil buna, popülerlik de, ilgi ve alaka da, topladığı düşman sayısı da… Bunların her birinde, GTA kadar büyük olanı var mı? Bizce yok. E oraya da kolay gelmedi elbette GTA. Dilerseniz gelin, beraber bir zaman yolculuğuna çıkalım. Ta ilk GTA’dan alalım, son aşamaya kadar gelelim birlikte. Ne dersiniz? Okey miyiz? O zaman buyurun, cümleten tadını çıkarta çıkarta!

 

1. Grand Theft Auto

1

İlk. Efsane. Yaşı tutanlar şehri milim milim ezberlediler. Yaşı tutmayanlar ise sadece sağa sola çarpmaktan ve insanların üzerine basıp puan toplamaktan dahi hiçbir yerden alamadıkları bir keyif aldılar.

 

2. Grand Theft Auto: London, 1961

2

GTA’yı yapan “DMA Design” ekibi, İskoçya’da yerleşik bir ekip. Bu ve sonrasındaki ek pakette, bundan yola çıkarak memleket havası estirmek istemişler belli ki.

 

3. Grand Theft Auto: London, 1969

3

Bu arada bir ilginç bilgi daha bu ek paketlerle ilgili: Bu iki paket, GTA’nın tüm tarihinde Amerika dışı bir yerde geçen yegane iki hikayesini oluşturuyor. Acaba bir yurtdışı macerasının daha vakti geldi mi, ne dersiniz?

 

4. Grand Theft Auto 2

4

GTA 1’den GTA 2’ye geçiş teknolojik anlamda çok da etkileyici gelmemiş olabilir HD grafiklerle şımarmış gözlere. Ancak o dönem bizim için resmen bir kanguru sıçramasıydı. Bizce hâlâ güzel gözüküyor.

 

5. Grand Theft Auto III

5

Bugün dönüp oynamak zor, çünkü artık alıştığımız pek çok demirbaş mekanik yok. Ama o dönem akıl durduran bir oyundu. Bakıp “herhalde bu oyunu oynarken sıkılamaz insan ya” derdin.

 

6. Grand Theft Auto: Vice City

6

Pek çok kişi için hâlâ en karizmatik GTA oyunu. Miami havası çok yakışmıştı seriye. Tommy Vercetti müthiş bir karakterdi. Scarface’den apartılan hikayeyi oynamak da fena keyifliydi.

 

7. Grand Theft Auto: San Andreas

7

Serinin –bence- hâlâ en iyisi. Üzerine çıkabildiklerini sanmıyorum. Pek çok kez yaklaştılar, eminim. Hiçbir sefer de “kötü” bir şey yapmadılar. Ama San Andreas bambaşka bir canavardı.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.