“Abandonware”, bir yazılım terimidir, kökeni de baya eskilere dayanır aslında. Bir yazılımla ilgili tüm haklar ve lisanslar bırakıldıktan sonra, yazılımın aldığı hâle verilir. O yazılım artık ücretsizdir ve dileyen dilediği gibi paylaşım yapabilir kendisiyle ilgili. Bu bazen kasti olur, bazen ise hukuki boşluklar geliştiricilerin elini zorlar. Biz bugün bu ayrımı hiç yapmayacağız. Derdimiz sadece ücretsiz efsane oyunları, bilgisayarınız iyiymiş, değilmiş, hiç umursamadan oynayabileceğiniz müthiş klasikleri şöyle bir listelemek.

MANS

Bu oyunları biraz zorlasanız hesap makinenizde bile oynarsınız, emin olun! Ama önceden söyleyelim, kriterlerimizi belirlerken, ekseriyetle oyunun en azından DosBox‘ta çalışıyor olmasını aradık. Aşağıdaki oyunlar bizim Windows 8.1 cihazımızda pırıl pırıl çalıştılar. Bir de şuna baktık: Bu oyunun şu an oynanmasının bir anlamı var mı? Kötü yaşlanmış oyunları sildik attık, mevcut oyun dünyasında yaptıklarını daha iyi yapan örnekler varsa o oyunu da almadık.

Elimize şöyle 11 maddelik bir liste çıktı. Buyurun!

 

Beneath A Steel Sky

01 Beneath a Steel Sky

Broken Sword’un yapımcıları Revolution Software‘in 1994 tarihli bu cyberpunk macera klasiği, hiç yaşlanmadı! İnanın öyle. Oyunun piksel grafikleri bugün dahi hiç de fena gözükmüyorlar. Müzikleri kulağınız biraz retro müziklere alışıksa, hiç tırmalamıyor. Geri kalan her şey zamansız zaten. Eğer Cesur Yeni Dünya’yı sevdiyseniz, Beneath A Steel Sky’ın steril ve mekanik distopyasına bayılacaksınız, hiç şüphe yok. Şuradan kaptırın!

 

Doom

02 Doom

Doom, elbette Doom! Modern FPS’ler söz konusu olduğunda kendisinin etkilerini çok hissetmek mümkün değil, o yüzden iç rahatlığıyla “FPS türünün babası” diyemiyoruz. O paye daha ziyade Half-Life‘a ait. Ama nihayetinde, Doom’dan önce FPS böylesine popüler olmayı tahayyül edebilecek bir tür değildi. O yüzden, FPS’lerin babası Half-Life’dır, ama dedesinin kim olduğu hiç tartışma götürmez. Edinin, oynayın!

 

Jazz Jackrabbit 2

03 Jazz Jackrabbit 2

Epic Games şu sıralar biraz sessiz, uzun süre kafamıza kahverengi dünyalarda geçen elektrikli testerelerle vurduktan sonra, işi biraz motor geliştirmeye vurmuşlar gibi gözüküyor. Ama ne yalan söyleyeyim, isterlerse Unreal Engine 125’i çıkartsınlar, benim gönlümde hâlâ Jazz Jackrabbit 2’yi yapan firma olarak kalacaklar. Kültürel göndermeleriyle, yağ gibi akan oynayışıyla, yan yana iki arkadaş oynarsanız deli keyif verecek multiplayer’ıyla, JJR2 bir başka! Buyurun, kendiniz görün.

 

Life and Death

04 Life and Death

Eski oyunlara bakınca, insan bir ürpermeden edemiyor. Çok garip bir deneysellik gitmiş oyun dünyasından. Video oyunu yapmak için gereken şeyin bir bilgisayar, bir de çok hevesli bir insan olduğu günlerde akla gelebilecek her fikir denenmiş: Ciddi bir cerrahi simülasyonu da dahil. Şimdiden uyaralım, burada bir Trauma Center ya da Surgeon Simulator beklemeyin. Life and Death, baya ciddi bir oyun. Çok hastanız masada kalacak, çok kılavuzlarda kafayı kıracaksınız. İnanmıyorsanız, şuradan deneyebilirsiniz.

 

Micro Machines 2

05 Micro Machines 2

Ne hikmetse küçülüp devleşmiş gündelik eşyaların arasında dolaşmak bana çok cazip bir fikir gibi geliyor; sanırım Ant-Man’i de bu sebeple seveceğim. Keşke daha çok şey yapılsa bununla ilgili, en başta da daha çok video oyunu elbette. Eğer bu yazıyı okuyan bir oyun yapımcısı varsa, “e ama riskli?” diye düşünmesin. Bak, Micro Machines 2 ne güzel oturtmuş konsepti! Bu da arkadaşlarla oynayınca tadı katlanan yapımlardan. İndirin, kapışın.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Yorum

 1. ah bir de açıklasanız nasıl oynayacağımızı Carmen Sandiego ilgimi çekti ancak ne XP uyumluluk modu ile ne de dosbox ile oynayabildim insert disc diyor

 2. Arkadaşlar hiçbir oyunu açamıyorum. 32 bit oldukları için çalışmadıklarını söylüyor, lütfen yardım edin…!:(

  • Oyunları indirip oynamanın bir yolunu bulamadım ama ağ üzerinden oynamanın bir yolunu buldum.

   http://www.myabandonware.com/

   Buradan Princess Maker 2 dışında aradığım bütün oyunları buldum. Eğer siz de arayıp bulamayanlardansanız yukarıdaki siteye bir bakın derim.
   Ne yapalım elimizdekiyle yetinicez

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.