Şu yaşıma geldim; artık biraz daha kaşarlanmış bir duruş sergilemem gerekiyor belki; ama gerçekten insanların Minecraft’ta yaptıkları şeyleri gördükçe hâlâ UFO gören masum köylü naifliğime mani olamıyorum. Kafamda bir yere oturtamadığımdan değil; adam gelmiş evine, her gün bir bölüm dizi az izleyip, bir saat iki taş üst üste koymuş neticesinde. Beni büyüleyen “nasıl bir vakit bu” kısmı değil zaten. Beni büyüleyen, “Yarabbim, o nasıl zeka?” kısmı.

Bu özellikle mesele Minecraft içi mühendisliklerde daha da büyüleyici bir hâl alıyor. Gelin sizi mevcut örneğimizle tanıştırayım. Kotaku’nun bulup çıkarttığı Magib1, Temmuz sonlarından beri belirli bir proje üzerinde çalışıyor. O proje, Minecraft içerisinde tamamen çalışan bir Pokemon Red oyunu yapmak. Baya Pokemon Red. Ve öyle bir raddeye gelmiş ki, şu an itibariyle içerisinde dolaşabiliyorsunuz. En azından bir bölümünde.

Peki bu mekanik nasıl çalışıyor? Magib1 şöyle anlatıyor: “Tüm arka plan dokuları özel haritalar. Spawn parçalarında Pokemon Red’in tüm dünyasının çok büyük bir fiziksel karşılığı var, ve her blok ayrı bir harita dokusuna tekabül ediyor. Bir zırh askısı fiziksel harita eşliğinde hareket ediyor ve ne zaman ok tuşlarına atanmış envanter slotları aracılığıyla hareket edilmeye çalışılınırsa yeni yüklenmiş haritalar harika ekranının arkasında klonlanıyorlar. Yeni kareleri yükleyen eşya çerçeveleri o zaman blok tipini “okuyor” ve uygun haritayı gösteriyorlar, geri kalan kareler de uygun yöne doğru bir blok kayıyor.”

Ben bundan hiçbir şey anlamadım. Tamamen hiçbir şey anlamadım yani. Bir kısmından dahi bir şey anlamış değilim. Arada “zırh askılığı”  gibi anlamaya yaklaştığım bir takım terimler var; ama geri kalanında dev yokum. Zırh askılığı Minecraft’a yeni eklenen objelerden birisi, bir sürü de zekice şey için kullanılıyor, ama oyun yapmak?? Sadece videoya bakıp hayret ediyorum. Magib1’in niyeti, 3-4 ay içerisinde temel mekanikleri oturtmakmış. O zaman daha çılgın hayret edeceğim muhtemelen. Ne diyeyim yani? Helal olsun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.