Acı ama gerçek; strateji oyunları her geçen seneyle birlikte daha da sayıca azalıyorlar. Özellikle 90’ların son, 2000’lerin de ilk yarısında inanılmaz bir ivme yakalamışlardı oysa ki. Blizzard ve Westwood’un muhteşem rekabeti sağ olsun, piyasa hararetlenmiş; Star Wars’tan Yüzüklerin Efendisi’ne pek çok ünlü seri de strateji olarak uyarlanıp karşımıza çıkmıştı. Ne hikmetse 2007-2008 senelerinden sonra bir anda strateji serileri bir elin parmaklarıyla sayılacak kadar azaldı. Baksanıza, geçtiğimiz 2013 senesinde Wikipedia’nın verisine göre “Gerçek Zamanlı Strateji” olarak sınıflandırılabilinecek dört oyun çıkmış sadece: StarCraft II: Heart of the Swarm, Planetary Annihilation, Pikmin 3 ve Company of Heroes 2. Uzun süredir de şöyle yeni duyurulup, bir anda lügatımıza ismini yerleştirmiş epik bir strateji oyunu yok üstelik.

Biz bu meseleden sıkılanların sayısının çok fazla olduğunu biliyoruz. Özellikle ülkemizde strateji oyunu severlerin sayısı ciddi anlamda yüksek. E madem durum böyle, çorbada bir tuzumuz bulunsun. Belki birileri okur, görür; önemli birilerine iletir, birileri de strateji türüne o çok ihtiyaç duyulan hayat öpücüğünü üfler. Müsaadeniz varsa, geri dönmesini en çok arzuladığımız 10 efsane strateji serisini buraya yazıyoruz. Buradaki birinci kriterimiz, an itibariyle serinin devam etmiyor, uzun süredir seriye yeni oyun çıkmıyor oluşu elbette. Yan oyunları falan da saymıyoruz, bizim aradığımız şey, en az üç dört senedir tam teşekküllü bir oyunla karşımıza çıkmayan strateji serileri.

Hazır mıyız? Hazırsak başlayalım. Alfabetik olarak sıralanmış listemiz şu şekildedir efenim!

 

Age of Empires

Age of Empires 2

Alfabetik olarak başlayınca, haliyle ilk sıra da Türkiye vatandaşı hemen hemen herkesin gençliğindeki yeri tartışmasız olan Age of Empires’a gidiyor, yapacak bir şey yok. Ensemble Studios’un yaptığı ve Microsoft Studios dağıtımcılığıyla evlerimize giren Age of serisi, 1997’de başladı. 1999’da Age of Empires II, 2002’de Age of Mythology, 2005’te de Age of Empires III çıktı. Sonra? Sonrası yan oyunlar silsilesi. DS’e iki tane taktiksel RYO türünde iş yapıldı, bir ada Age of Empires Online dendi ama tutmadı, en son olarak da Age of Empires II ve Age of Mythology’yi HD olarak yeniden piyasaya sürdüler. Biz bundan daha fazlasını istiyoruz. Ey Microsoft! Yapsana yeni bir Age of!

 

Battle for Middle-Earth

Battle for Middle Earth

Sene 2004. O zamanlar Yüzüklerin Efendisi dünyada bilinen en büyük fenomenlerden biri. Çok değil, Kral’ın Dönüşü Oscar ödüllerini süpüreli bir seneden az bir süre geçmiş. EA eski Westwood çalışanlarını da katarak oluşturduğu EA LA ekibiyle birlikte yeni bir oyun çıkartıyor. Lord of the Rings: Battle for Middle Earth. Oyun tutuyor, devamı da geliyor, ama sonra seri kilitleniyor.  Şimdi burada şöyle bir ince detay var  Yüzüklerin Efendisi’nin oyun hakları 2010’da EA’den Warner Bros’a devroldu,  fakat bu devir EA tarafından yapılmış spesifik oyunları kapsamıyordu. Yani BfME bir arafta sıkışıp kaldı, ama WB bizce yeni bir LotR strateji oyunu yapabilir. Hazır Shadow of Mordor da tuttu!

 

Black & White

Black & White

Alın bir de buradan yakın. Yine fikri mülk haklarının birbirine dolanmış ağlarını kapsayan bir oyunla karşınızdayız sevgili geekyaparlar. Aynı BfME gibi, Black & White da EA Games şemsiyesi altında üretildi. Oynayanlar hâlâ dürtseniz sabaha kadar Black & White anıları anlatırlar. O yüzden onlar gibi, biz de çok istiyoruz yeni bir Black & White oyununu, oynamasak da en azından dinlemesine bile varız. Ama gelin görün ki, işler çok karışık. Lionhead’i 2006’da Microsoft aldı. Oyunun yaratıcı Molyneux ise 6 sene sonra Lionhead’i bıraktı. Yani Black & White’ın hakkı nerede inanın bilmiyoruz. EA, Microsoft, Molyneux’nün yeni şirketi? Yeni bir B&W ihtimali zor. Ama yine de, ümit fakirin ekmeği.

 

Command & Conquer

Command & Conquer

Yani hakikaten çok sevdik Command & Conquer serisini. Kane’in gönlümüzdeki yeri bambaşkaydı. 2008 yılında çıkan Red Alert 3’ü ve 2010’daki Command & Conquer 4’ü bile sevdik, aslında ilk oyunlar kadar iyi olmamalarına rağmen. Fakat sonra birden EA seriyle ilgili net güncellemeler geçmemeye başladı. 2012 yılında bir browser oyunu denendi, 2013 yılında da yapılmakta olan bir F2P strateji oyunu iptal edildi. Şimdilerde ses seda yok. E çıksa ya C&C piyasaya, tekrar bizi etkilese ya? Duymuyor musun sevgili EA? Zor mu yani şu kadar bekleyen varken en azından bir HD Remaster yayınlayıp ilgi ölçmek?

 

Commandos

Commandos

Samimi söylüyorum, bu serinin geri dönmeyişini gerçekten anlamıyorum. Gerçek zamanlı stratejiden çok daha ziyade taktiksel bir strateji oyunu olan Commandos serisinin bağlı bulunduğu alt tür şu sıralar tekrar revaçta. Öyle ki sağımız solumuz çok sağlam taktiksel rol yapma oyunlarıyla dolu. Shadowrun ve XCOM gibi eski efsanelerin yeniden yapılması bir yana; Fire Emblem ve Wasteland gibi oyunların yeni sürümleri bir yana, Banner Saga gibi yeni hitler bambaşka bir yana. Commandos’un şimdi çıksa sükse yapacağı konusunda şüphe yok. E ne duruluyor?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Mohono Batbuyan Cevap ver

    BFME 3 çıkması için 9 yıldır dua eden onlarca genç orta yaşlı insanlar var. Artık Dx12 nin etkili olacağı bir BFME 3 ile geniş bir hikaye anlatımı melkor dönermi aria ların olduğu bir strateji oyunu ne tutar varya … Neyse her geek gibi gene hayallere daldık gidiyoruz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.