Hemen başlıkta gördüğünüz şeyi netleştirelim ki kafanızda bir yanılgı oluşmasın: Battlefront 3 diye kast ettiğimiz şey kesinlikle DICE’ın şu sıralarda geliştirmekte olduğu yeni Star Wars: Battlefront oyunu değil. O oyun hâlâ ince ince işlenmekte ve asla göremeyeceksiniz diye bir şey yok. Aynı şekilde şu alfa görüntüleri de kendisine ait değil. Zira biz yeni ismiyle numarasız Battlefront’u değil, vakti zamanında LucasArts bünyesinde yapımına başlanmış olan Star Wars: Battlefront 3’ü kastediyoruz.

Pandemic imzalı ilk iki oyunun büyük bir başarı elde etmesinden sonra LucasArts belli ki 2006’da bir Battlefront 3 projesinin startını verme kararı almış. Şimdilerde Crytek UK olarak bilinen, TimeSplitters ve Second Sight oyunlarıyla tanınan Free Radical Design’ın üzerinde çalıştığı oyun -bir yapımcının “ne alakası var bitmeye yaklaşmamıştı bile bu oyun” demesine rağmen bir başka yapımcının “%99 bitmişti” dediği bir tarihte- LucasArts tarafından “pazarlama parasına değmez” mantığıyla iptal edilmiş. Uzun, uzun yıllar boyunca sesi soluğu çıkmayan Battlefront 3’ü ancak şimdi, yeni yeni görebiliyoruz. Ve dürüst olalım, pek bir şey anladığımızı söyleyemeyiz.

http://www.youtube.com/watch?v=IebD4cyQiSo

http://www.youtube.com/watch?v=zJQViUir2Hw

Oyunun üzerinde 2006-2007 yıllarında çıkmış hemen hemen tüm oyunlarda var olan bir “ham yeni nesillik” hâli var. Ve öyle gözüküyor ki ilk oyunlarıyla Battlefield’ı bolca çarpan Battlefront serisi, üçüncü oyununda da Gears of War’a bir selam durmaya niyetliymiş.  Koşma animasyonları, kamera açısı ve genel hâl tavır bize bolca o seriyi hatırlattı. İlk video biraz daha kabız bir görüntüyü sunuyor. Daha net bir tabloya tanık olmak istiyorsanız, ikinci videoya bakmalısınız. Orada daha “hero” ağırlıklı bir maç dönmekte. Ana karakter de Leia.

Valla ne diyelim, ne iyi ki olmuş, ne de iyi ki olmamış şeklinde bir yorum belirtebiliyoruz. Biz açıkçası biraz diğer yapımcı gibi düşünüyoruz, bu oyuna olmuş demek için biraz inanmışlık gerekiyor. Olsa oynar mıydık? Herhalde. Olmadı, oynamadık diye darmaduman mıyız? Pek değil. Tabii söylemek gerek, şu sıralar DICE’ın yaptığı yeni bir Battlefront yolda olmasa herhalde bu konuda bu kadar rahat olmazdık. Siz ne diyorsunuz? Fikir iyi mi? Konsept iyi mi? Çıksa oynar mıydınız?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.