Aşağı yukarı son on yıldır yayınlanan tüm Assassin’s Creed oyunlarında olduğu gibi, bu yılın E3’ünde duyurulması planlanan yeni Assassin’s Creed oyunu da önceden sızdı; sızdığı gibi Ubisoft ofisi düğmeye bastı, resmi duyuruyu yaptı. Ben oyunun detaylarına geçmeden önce şunun böylesi büyük bir istikrarla vuku bulmasına dair duyduğum şaşkınlığı dile getirmek istiyorum. Yani sanki, oyun fikirlerini önce test etmek için sızdırıyorlar gibi; kasten yapıyorlar gibi değil mi artık?

Fakat her neyse. Buyurun. Assassin’s Creed: Odyssey.

Teaser videosundan bir şey beklemeyin, zira video beş saniye, beş saniyenin üçünde logo var; kalan ikisinde ise artık gerçekten yaşlanmış bir 300 referansı var. Sızdırılmış bir bilginin önüne hızlıca geçebilmek, E3’te eti budu tanıtılacak oyun için minnak heyecanlar yaratabilmek adına belli ki hızlıca hazırlanmış bir teaser bu. Adamlar da diyorlar zaten. E3’te görüşeceğiz hep birlikte.

Peki ne üzerinden görüşeceğiz? Duyumlar var. Antik Yunan’da geçeceği zaten bariz, bunu anlıyoruz. Kotaku’nun kaynaklarına göre oyun 2019 mali yılı içerisinde çıkacak, bu da ya 2019 Nisan’ından 2020’nin Nisan’ına kadar piyasada olmuş olacağı anlamına geliyor; çünkü Ubisoft gelirlerini 31 Mart’larda açıklıyor. Kotaku aynı zamanda oyunun daha bile fazla rol yapma oyunu ögeleri barındıracağını iddia ediyor. Daha fazla detay için ise E3’ü beklememiz gerekiyor.

Yine de gözün gördüklerine gönlün yapabileceği yorumlar var. Bir kere oyunun Sparta vurgusuna sahip olacağı belli. Antik Yunan dendiği zaman akla gelebilecek pek çok şehir ve medeniyet var, ancak hem 300 referansı, hem de logo Sparta‘yı daha öne çıkartıyor. Ben kendi payıma bundan hoşlanmadım, ama Atina’da yaşıyorum, taraflıyım, siz bana bakmayın. Öte yandan, her nerede geçerse geçsin; Antik Yunan mitolojisinden figür ve karakterlerle tanışma, Antik Yunan dünyalarında gezme fikri bana çok keyifli geliyor. Başlıcası elbette, oyuna ismini veren Odysseus. Malum, odyssey İngilizce’de “seyahat, destan, serüven” anlamlarına geliyor. İsmen de Homeros’un eserine dayanıyor. Belki sırf ikinci anlamıyla aldılar. Belki de Homeros’un bu oyunda mayası var. Kim bilir?

E3’te göreceğiz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.