Assassin’s Creed: Odyssey muhteşem gözüküyor! Muhteşem, muhteşem! Söyledikleri her şey muhteşem, gösterdikleri her şey iştah açıcı, anlattıkları mekanikler ve sistemler sabırsızlandırıcı ve hepsinden de üstte: Antik dönem Yunan toprakları uhrevi bir güzellik fışkırtıyor, Ege denizi, İyonya denizi, Adriyatik bizleri bekliyor; Mora’dayız, Sparta Atina arası her yer elimizin altında ve üstelik bir de gemimiz var ya! Gemimiz var arkadaşlar heyecandan tırnaklarımı yiyeceğim şu yaşımda!

Arkadaşlar bakın, yukarıdaki videoyu özellikle seçtim. Boş boş logo fragmanı ya da artık oyunun içinden görüntülerle mi yapıldı yoksa Adobe Premiere’de mi düzenlendi anlaşılmayan “oynanış” “fragmanları” üzerinden bu oyunu konuşmak anlamsız. Geçen sene Origins eleştirilirken, herkesin “temeli ve mayası iyi, ancak içi boş” cümlesine yakınsadığını hatırlayın. Bununla birlikte izleyin yukarıdaki kırk beş dakikalık oynanış videosunu ve şunu sorun kendinize bittiğinde: Bu o temelin üstüne içerik çıkıyor mu?

Vallahi çıkıyor! Bir kere şunu demişler: Antik Yunan toprakları, Antik Mısır topraklarından daha ufak. Ne yapacağız? Ha bu coğrafyanın zilyarlarca adası var, hepsini oyuna katalım, oyuncunun altına bir gemi verelim! Hoş geldin Black Flag! Yeter mi, yetmez! Aynı zamanda oyunu Peloponez Savaşı’nın başına koyalım. Atina’nın başını çektiği şehir devletleri, Sparta’nın başını çektiği şehir devletlerine karşı. Biz Sparta’lıyız. O yarımadada çarpışacağız. Çarpışırken gelişeceğiz. Gelişirken tercihler yapacağız çünkü artık diyalog seçeneklerimiz ve bizim kararlarımıza bağlı değişen bir hikaye var!

Arkadaşlar işte iki karakterimiz var; biri erkek biri kadın, yok efendim bunları seçerseniz hikaye değişiyor zaten hikaye pek çok noktada değişiyor, baya RYO yapmışlar ve evet gerçekten de savaş sisteminin içerisinde uçurum kenarında duran bir kişinin göğsüne tekme atmak mevcut ancak bunların hiçbiri önemli değil. Antik Yunan döneminde diyorum, Nafplio’dan salacaksınız gemiyi diyorum, vuracaksınız Ege’yi yara yara rüzgarı suratınıza, Milos’a demir atıp oradaki quest’leri yapacaksınız; canınız sıkılırsa da demiri Atina’ya atacaksınız ya!

Ben aklımı yitireceğim hype’tan gerçekten aklım gitti gidiyor. 5 Ekim çıkış tarihi var, PS4 Xbox One ve PC’ye geliyor. Ben nasıl bekleyeceğim onu düşünmeye gidiyorum. Antik Yunan medeniyetleri arasında açık dünya gemili tercihli Assassin’s Creed oyunu ne demek lan!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.