Biliyoruz, biraz geç kaldık. Yabancı siteleri takip ediyorsanız, azılı bir Assassin’s Creed hayranıysanız muhtemelen yeni duyurulan Assassin’s Creed: Rogue’dan da haberdarsınız. Fakat hem çok yakinen oyun dünyasını takip etmeyen okuyucularımıza mutlu haberi vermek, hem de bilenlerin de faydalanabileceği, tekil bir kaynak yapmak adına, böyle bir işe girişelim dedik. Eski kod adıyla Comet, yeni resmi adıyla Rogue, Ubisoft tarafından duyuruldu. Peki hakkında ne biliyoruz? Gelin kategori kategori alalım, elimizdekilere bir bakalım.

 

1. Önce Lüzumsuz Detaylar

Lüzumsuz diyoruz, fakat tabii ki bilmezseniz olmayacak şeyler bunlar. Bir hikaye örnekleri, oynanış mekaniklerinde tercih edilen yön kadar kritik değiller; ama sonuçta yine de önemli bilgiler. Buyurun tek tek sayalım.

Öncelikle, oyun 11 Kasım’da çıkıyor. Yani Assassin’s Creed: Unity’den yaklaşık iki hafta sonra. PC, PS3 ve Xbox 360 için çıkacak olan Rogue’un raflara gireceği tarih tüm dünya ve tüm platformlar için aynı. Fakat Ubisoft’tan söz ediyoruz, yani PC için oyun ertelenirse şaşırmayın.

Peki oyunu kim yapıyor? Takriben altı stüdyo. Ubisoft “yapımda emeği geçenler” kategorisinde Singapur, Montreal, Quebeck, Chengdu, Milan ve Bükreş stüdyolarını listelemiş. Fakat sürecin başını bizim komşu topraklardan Ubisoft Sofia çekecek. Ne de olsa kendileri AC serisine yabancı değiller, Vita’ya çıkan ve sonradan HD olarak güncellenen Liberation’ın yapımcılığını da üstlenmişlerdi. O oyun Vita’da iyiydi, ama dev ekranda bekleneni verememişti; o yüzden Sofia’ya dair hislerimiz, biraz karışık.

 

2. Hikaye

1407255525-templarvsassassincaptain-watermark-grey

Oyun 1751’de, Amerika kıtasında geçecek. Ana karakterimizin ismi Shay Patrick Cormac. Resmi basın bülteninde etnik kökenine değinilmemiş, fakat dürüst olmak gerekirse hayatımızda bundan daha İrlandalı bir isim duymadığımız için bizim nezdimizde pek bir şüphe yok. Cormac Assassin tarikatının bir üyesi olarak başlayacak hikayeye. Fakat tehlikeli bir görev kötüye gidince, Shay Assassin’ler tarafından ihanete uğrayacak. Assassin’ler size ihanet ederse ne yaparsınız? Assassin avlarsınız tabii ki ne yapacaksınız?

Herkes ağız birliği etmişçesine “Templar olarak oynayacaksınız” diyor, fakat resmi basın bülteninin hikaye kısmında Shay için “Assassin Hunter” tabiri kullanılıyor. Yani kendisi direkt olarak Templar’lara katılacak mı, orası muamma. Fakat yıllarca Assassin olduktan sonra şimdi Assassin avlayacak olmak, iyi bir hava değişikliği.

 

3. Mekan

1407255526-screenshot-ny-watermark-grey

Assassin’s Creed söz konusu olduğunda, herhalde hikayeden de, oynanıştan da önemli olan şey mekandır. Dediğimiz gibi oyun 1751’de, Kuzey Amerika civarlarında geçecek. Fakat daha önceden duyduğumuz dedikodularla paralel giden bir şekilde, oyunun sırtını dayadığı asıl şey Black Flag. O yüzden oyunun yüksek bir kısmı denizlerde geçecek gibi gözüküyor. Listelenen “üç eşsiz bölge” şu şekilde zira, kelimesine dokunmadan basın bülteninden çeviriyoruz:

Kuzey Atlantik Okyanusu: Bu geniş deniz oyun alanında Arktik bölgesinin soğuk rüzgarlarını ve dev buzdağlarını keşfedin.

Nehir Vadisi: Nehir navigasyonu ve kara keşfini pürüzsüzce bileştiren dev bir hibrid Yerli Amerikalı cephesi.

New York City: 18. yüzyılda var olan haliyle, dünyanın en iyi bilinen şehirlerinden biri.

Bir adet tamamen denizden oluşan bölge, bir adet hibrid bölge, bir adet de dev dönem şehri. Kulağa iyi geliyor!

 

4. Oynanış

1407255527-icesheet-breaking-sunset-watermark-grey

Geldik son maddemize. Rogue sırtını Black Flag’e dayıyor demiştik, o yüzden oyunun önemli bir kısmı gemi mekaniklerine ayrılmış olacak. Yalnız bu sefer önemli farklar var. Örneğin oyun boyunca Assassin’ler size saldırıyor olduğundan, karada da, denizde de arkanızı kollamanız gerekiyor. Sizin bugüne kadar çıkan oyunlarda kullandığınız taktikleri, size karşı kullanacaklar; yani çalılıklara da bakılı olun, gemiye borda etmek isteyen korsan suikastçilere de…

Hakeza her AC oyununda olduğu gibi yeni numaralar da eklenmiş. Shay’in uzun ve kısa mesafe dövüşte faydasını görebileceği bir hava tüfeği var ki; kendisine özel mühimmat koyup, her şekilde kullanabiliyoruz. Eagle Vision’ımız da gelişmiş, artık gizli Assassin’lere dikkat edebiliyoruz. Gemi savaşlarında da artık yanan yağ, makineli tüfek benzeri sürekli ateş eden silah ve buzdağları savaşta kullanabileceğimiz taktikler arasında.

 

Bu bir ara oyun mu? Öyle gözüküyor. Sanki bir mobil oyun olacakmış da, Unity yeni nesle alınınca eski nesilden de ekmek çıkartmak için uydurulmuş gibi. Fakat kesin konuşmayalım. Revelations da her haliyle bir ara oyundu, fakat tartışmasız keyifli yanları vardı. Belki bunun da olur… Sizin görüşleriniz ne? Rogue için heyecanlı mısınız? Yorumlarda belirtin!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.