Artık resmi olarak bence bunu bir gelenek kabul edebiliriz: Assassin’s Creed oyunları kelimenin tam anlamıyla “bir ileri, bir geri” formatında ilerliyorlar. Assassin’s Creed 1 tarihi dönemi ve karakteri itibariyle hoş bir başlangıç olsa da, tekrar eden oynanış mekanikleri ve kötü tasarlanmış gidişatı ile o kadar da iyi bir oyun değildi. Assassin’s Creed II ve yan oyunları bunun üzerine çılgın attılar, muhteşem çıktılar; ama ondan sonra da Assassin’s Creed III silik ana karakteri ve tam oturmamış yarım mekanikleriyle bir an “seri gidici herhalde” dedirttirdi. Tam bunu düşünürken, bu sefer de Black Flag çıktı, Karayiplerde kendimizi vurduk denizlere…

asscreed syndicate RAD

Ama geçen sene çıkan Assassin’s Creed: Unity, çok iyi fikirlere ve çok mükemmel bir arka plan giydirmesine sahip olmasına rağmen, teknik olarak inanılmaz berbat yapısı nedeniyle oynanamadı, keyfi çıkmadı. Yine şu an Assassin’s Creed serisiyle ilgili şüphelerimizin olduğu bir dönemdeyiz, “acaba sonu geliyor mu” hissiyatındayız. O hâlde demektir ki, adını resmen bugün öğrendiğimiz Assassin’s Creed: Syndicate baya iyi olacak.

Daha önceden sızıntılarla kod adının Victory olduğunu ve Viktoryen İngiltere’de geçtiği öğrenilen Assassin’s Creed: Syndicate, Polygon’un elde ettiği pazarlama materyalleri sayesinde iyice açığa çıktı. 12 Mayıs’ta tam olarak tanıtılacak oyun, Endüstriyel Devrim dönemi Londra’sında geçecek. Ana karakterimizin ismi bu sefer Jacob Frye. Boynunda bir “şilin” kolyesi takacağını biliyoruz, bir de sağda solda inceden çizilen mesajlardan bir çeşit “baskıcı bir rejime” karşı koyacağını da.

asscreed 1

İngiltere demokrasi ve monarşi arasındaki mücadelesi köklü, ünlü bir ülke. Oradan yürüyeceklerse –materyallerde “insan kendi giydiği zincirleri kendi yapar” gibi cümleler geçiyor, yani görünen öyle ki genel hâlet-i ruhhiye o yönde olacak- bence ortaya ilginç bir şey çıkabilir. Kendi payıma 12 Mayıs’da yapılacak açıklamayı merakla bekliyorum. O Londra’yı birebir yaparlar, teknik olarak da oyunu sağlam bir zemine oturturlarsa, baya tatlı bir şey çıkar ortaya gibime geliyor. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. 2. Dunya savasi zamaninda yapacaklarsa turk assasin yapsinlar gorevi padisahi korumak falan olsu canakkaleye mayin doseyelim mermi atalim arkadasla

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.