Firaxis Games

Civilization.4.Colonization2

Hangi seri(ler) ile ünlü?: Civilization, XCOM
Başka oyunları var mı?: Sid Meier çatısı altında çıkan Pirates, Railroads ve Ace Patrol gibi başka oyunları var. Fakat bunların hiçbiri seri olmadı, Civ serisi her zaman stüdyonun orta direğiydi.
Tekil bir tarzları var mı?: Aslında var. Genel olarak Firaxis oyunlarının prensibi bellidir. Oyuncuların kendi hikayelerini yaşayabilecekleri ortam tanınır, çok ufak yönlendirmeler yapılacaksa yapılır ve kesinlikle stratejik düşünme gerekmektedir.
Bu tarzı kırdılar mı?: Sid üstadın gençlik yıllarına dönüşü Ace Patrol ile evet. Mobil platforma çıkan oyun, eskinin simülasyonlarına bir göndermeydi.

 

Game Freak

pokemonwiiu

Hangi seri(ler) ile ünlü?: Pokémon
Başka oyunları var mı?: Sırasıyla Game Boy Advance ve 3DS için Drill Dozer ve HarmoKnight adlı iki oyun yaptılar. Bu sene de iOS ve 3DS için Solitiba adında bir oyun çıkarttılar. Kelimenin tam anlamıyla son 15 senedir Pokémon dışında yaptıkları tek oyun bunlar.
Tekil bir tarzları var mı?: Pokémon serisi ara ara yaptığı atılımlar haricinde hâlâ aynı oyun. Fakat burada Zelda’msı bir durum var. Formül tuttuğu için çok üzerine gidilmiyor. Drill Dozer ve HarmoKnight’ta gördük ki, Game Freak ile söylenebilecek tek şey, renkli oyunlar yapmayı sevdikleri. Onun ötesinde bir tarzları yok.

 

Gearbox Software

Brothers in Arms

Hangi seri(ler) ile ünlü?: Brothers in Arms, Borderlands
Başka oyunları var mı?: Half-Life 1’in efsane ek paketlerini yapmışlardı. Çıkışları öyle oldu. Sonrasında uzun süre konsol oyunlarını PC’ye portladılar. Brothers in Arms ve Borderlands arasında da Duke Nukem Forever ve Aliens: Colonial Marines adında iki koskocaman rezalet var.
Tekil bir tarzları var mı?: Kesinlikle hayır. İki ana serileri birbirinden daha farklı olamazdı. Bugüne kadar hep FPS yaptılar, o yüzden türsel olarak bir tarzdan söz edebiliriz. Ama oynanış mekanikleri, görsel dil ve tema olarak Borderlands ve Brothers in Arms, dünyanın en alakasız serileri herhalde…

 

Naughty Dog, Inc.

Uncharted 2

Hangi seri(ler) ile ünlü?: Crash Bandicoot, Jax, Uncharted
Başka oyunları var mı?: Geçen sene The Last of Us diye ufak bir oyun yapmışlardı, belki duymuşsunuzdur. Bir iki ödül falan da aldı sanırım…
Tekil bir tarzları var mı?: Hem evet, hem de hayır. Naughty Dog’un iki dönemi var. PS1 / PS2 dönemi ve PS3 / PS4 dönemi. İlk dönemlerinde tarzları renkli, hızlı ve göründüğünden daha geniş olduğunu ima eden parlak hikayeler anlatmak üzerine kuruluydu ve tercih ettikleri tür platformdu. İkinci dönemlerinde ise “her şeyden önce sinematik hikaye anlatımı” prensibiyle ilerleyip, daha geniş türde aksiyon oyunları yaptılar. Yani tekil tarzları hep oldu, sadece iki farklı tekil tarzları mevcuttu.
Bu tarzı kırdılar mı?: Hem de ne kırma. PS3 neslinde bambaşka bir yöne gittiler. Ama bu ikinci tarzlarını bugün kırmış değiller.

 

Rockstar Games

RSG_GTAV_NG_Screenshot_097

Hangi seri(ler) ile ünlü?: GTA, Red Dead, Max Payne
Başka oyunları var mı?: Manhunt, Bully ve Midnight Club büyük ihtimalle en ünlü “diğer” oyunları Rockstar’ın. Bir de arada bir masa tenisi oyunu yapmışlardı ama onu kimse tam anlayamadı.
Tekil tarzları var mı?: Siz deli misiniz? Rockstar belki de şu an oyun dünyasının en imza oyunlarını yapıyor. Açık dünya onların alametifarikalarından biri, bir diğeri ise şüphesiz dozu yüksek tutulmuş şiddet. Çoğu zaman bir oyunda kurdukları mekaniği diğer oyuna da taşıyorlar (Manhunt’ın stealth sistemi -> San Andreas’a, Red Dead’in silah tekerleği -> Max Payne ve GTA V’e). Görsel olarak da çok ama çok tanınır vaziyetteler. GTA III’ten beri kullandıkları artwork’ler ve tasarımlar stüdyonun damgası niteliğinde.
Bu tarzı kırdılar mı?: Şaka gibi ama o masa tenisi oyunu bunun en kırıldığı noktaydı, ki dürüst olmak gerekirse kendisi RAGE motoru için bir teknoloji demosundan fazla bir şey değildi. Onun dışında genel olarak Rockstar, şeklini şemalini en net korumayı başarmış stüdyolardan biri…

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

    • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

      sam & max, monkey island, poker night, walking dead, wolf among us, game of thrones, borderlands… az oyun değil bunlar. 😀

      • belli bir tarzı bozmadan işlemek konusunda epey başarılılar ama. yine de haklısınız. az oyun denilemez 🙂

  1. Knight Online’da zamanının ekol olmuş online oyunlarındandı özellikle pk sı hala en iyi oyunlardan biridir kaç yıllık oyun olmasına karşın.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.