Benim için oyun arşivciliği her zaman inanılmaz bir tutku oldu. Oyunların kendisini oynamaktan bile daha çok sevdim bazen peşlerine düşmeyi. Bazen defalarca korsanını bitirdiğim bir oyunu sadece rafımda dursun diye aldım, bazen herkes tarafından zamansız bir klasik olarak görülen bir oyunu sırf bende eksik olmasın diye edindim. Mevzu Steam tepemize düşene kadar hep bu şekilde ilerledi. Sonra? Sonra işler biraz karıştı işte.

HumbleBundle

Steam listemde toplam 115 oyun var. Bunların 4 free-to-play, 6’sı da yanlışlıkla bir sebepten iki tane gözüken Civ IV ve ek paketleri gibi şeyler. 105 oyunu para verip almışım yani bir şekilde. Listeye şöyle bir göz gezdiriyorum. Overlord, Strike Suit Zero, Frozen Synapse, To The Moon, Shadowgrounds, Trauma… Ben bu oyunları ne ara aldım? Niye aldım? Bir tanesini oynama niyetim yok, herhangi bir zaman olduğundan da şüpheliyim. Ne yapıyorum 105 oyunla birden ben?

Ya biz buna fazla mı alıştık? Biraz fazla mı yandı devreler ne dersiniz? Oynamayacağımız oyunları şişkin Steam hesaplarımıza sağdan soldan dahil ede ede biraz kaşarlandık mı?

Mesela bu ayın Humble Bundle’ı…

Humble Bundle’ın bu seferki konsepti Sid Meier’dı. Öyle bir heyecanla girdim ki siteye inanamazsınız. Oyunlara şöyle bir göz gezdirdim. Civilization III, Civilization IV, Civilization V ve ek paketleri, Railroads ve Ace Patrol serisi. Tıklamaya çok yakındım. Parmağım gitti resmen. Oradaydım yani, tam olarak o noktadaydım. Tıklamadım. Çünkü oyun almanın bu kadar kolay ve umursanmaz bir şey oluşuna bir süredir bozulan iç sesim artık dışarı yankı vurmaya başlamıştı.

Bir ritüeldi oğlum oyun almak. Mağazaya gidilir, kutular arasında uzun bir yolculuğa çıkılırdı. Beğenilen kutular ele alınır, arkası önü çevrilirdi. Fiyatlar karşılaştırılır, uygun bulunanı alınırdı. Eve gittin mi ilk iş bilgisayara, konsola takardın. Bu ritüel güzeldi.

Steam-indir-3

Derdim “Vay o eski günler” edebiyatı yapmak değil, eski günler güzel falan da değildi. Ama bu ritüel alınan oyunu kıymetli kılıyordu. Şimdi ben tek bir tıkla yukarıdaki altı oyunu alsam ne olacaktı ki? Hangi birinden başlayacaktım? Civ IV ve Civ V zaten bende var. Civ III? Bu saatten sonra oynanır mı? E Railroads ne alaka? Ace Patrol nedir hem? Oynanacak mı bunlar? Yok, öylece Steam listemde duracaklar. Niye? Çünkü altılı aldım onları ben. Bir dolar falan verdim. Umursamam için bir sebep var mı?

Bu genel olarak dijital dağıtımın bir sorunu. Kendimi Steam’den yeni oyun almayalı aylar geçmişken buluyorum bazen. Resmen Steam benim için ucuzlayan oyunu kapma yeri olmuş. Son alımlarıma bakınca oturup ağlayası geliyor insanın. Max Payne 3, The Witcher, Cities XL Platinum… Allah için bunları alınca yüklemişim yine de. Bundle’dan aldığım on oyundan dokuzu hiç yüklü değil, hiç de yüklenmemişler. Arada hiç tanımadıklarım, ne ara aldığımı hatırlamadıklarım da var.

2516225-steam_summer_sale_161010578476_640x360

Bu oyun alım süreci yavşadıkça, oyunla aramızdaki ilişki de yavşıyor. Tek tıkla 1 dolara aldığımız oyunu daha hoyrat harcıyoruz. Perspektiften söz ediyorum, sadece uninstall edebilmekten değil. Bakışımız da ister istemez değişiyor. O ritüelin getirdiği bağlılık kararı verilmiyor çünkü oyunla. Böylece oyunlar “oynanan” şeyler olmaktan çıkıp, iyice “alınan” şeyler hâline geliyorlar. Steam listenizde bir çentik oluyorlar, anlatabiliyor muyum? Ben oyunlar Steam listemde çentik olsunlar istemiyorum.

Bu yüzden, yapana hiçbir laf etmeye yeltenmeden, bu yolu takip edeni yargılamaya zerre girişmeden ben biraz Bundle’lardan ve minvallerinden affımı istirham ediyorum. Eğer takip etmek isterseniz, benim gibi oyun arşivcilerine amme hizmetim olarak paylaştığım, bundan sonra uyacağım kurallarım şunlardır:

 

  1. Eğer bir Bundle’daki oyunların en az biri hariç hepsini oynamak istemiyorsan o Bundle’ı alma. Zaten oynamayacaksın.
  2. Steam mevsim indirimlerinde çıkış tarihi üzerinden 1 yıl veya daha fazla süre geçmiş oyunları alma. O 1 yılda en az iki kere indirime girdi, almadıysan hiç alasın zaten yoktu.
  3. Steam/Origin/uPlay/PSN/XBL gibi servislerden ve kodunu satan sitelerden ikinci kural haricinde sadece kutulu olarak çıkmamış (örn: The Banner Saga) veya kutulu versiyonu çok pahalı olan (örn: Grand Theft Auto V) yeni oyunları al. Bunların ritüeli hâlâ ayrı çünkü.

 

Gazamız mübarek olsun.

 

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.