Dün gece aniden yayınlanan ve bizim kesinlikle dinlemediğimiz ve açıkça montaj olduğu belli olan kasette, (söylenenlere göre, çünkü dinlemedikBaşbakanımız ile oğlu Bilal arasındaki konuşmaların en ilgi çekici yönü, bizce ne çiklet üstüymüş gibi sözü edilen “30 milyon avro kaldı” kısmı, ne de böyle bir şeyi gizlice dinleyen bir örgüte tutulan alkıştı. Biz en çok Başbakanın sükünetine hayran kaldık. Oğlu ısrarla denileni anlamaz, her şeyi iki kere tekrar ettirirken HaberTürk tapelerinde (onları da katiyen dinlemedik) “Evet efendim, hemen” diyen Fatih’e sinirlenen Başbakan, oğluna karşı hiç tonunu bozmadı.

Bizi de bir düşünce aldı. Belki telefonu kapattığında bir “İnnasabirin” çekmiştir. Biz tapeleri dinlerken dinlemezken çektiğimizi biliyoruz. O zaman dedik ki, Başbakanla oğlunun ilişkisine bir katkımız, çorbada bir tuzumuz bulunsun. Ne olursa olsun, denileni anlamamaktan daha beterini yapan oğullar da var. Video oyunu dünyasını baz alalım, Başbakanımızın içini ferahlatalım. Buyrunuz efendim, video oyunları tarihinde, Başbakana iyi ki Bilal var dedirttirecek 5 baba-oğul ilişkisi!

 

5. Michael De Santa – Jimmy De Santa

j3Zl0CEP

Hiçbir insan oğlunun Jimmy olmasını istemez. Listedeki her evlat için aynı şey geçerli ama bize sorarsanız Jimmy’de ayrı bir sıkıntı var. Yahu evladım, bir sus! Bir yakınma! Tamam baban bir hırsız, bir psikopat, bir katil olabilir ama bu kadar da olmaz ki? Bir kalk, bir hava al, gez dolaş. Tüm gün odana kapan, kapak üstüne kapak at, Kalof üstüne Kalof oyna, sonra da malikanenin antresinden “Hayat ne kadar kötü baba!” diye sitem et. Oldu. Michael’ın çekip vurduğu onlarca adam içerisinde sen yoksan baba sevgisinden bu.

 

4. Haytham Kenway – Ratonhnhaké:ton

painting_assassin__s_creed_3___connor_kenway_by_llisaaart-d5o0kzi

Şimdi burada olayları Haytham’ın gözünden görmek lazım. Raton..Hake… Rattonnakeaaaeh, yani Connor’un gözünden “Haytham tu kaka” demek kolay. Ama Haytham’ın çektikleri apayrı. Bir kere babasının ölümü var, kardeşinin çektikleri var. Adam ne yapmış, politik bir karar vermiş. Templar ve Assassin’ler arasında başka bir fark var mı? Öldürmekse ikisi de öldürüyor, kapışmaksa ikisi de kapışıyor. Sırf dünya görüşümüz farklı diye bir evlat babasına bu gözle bakar mı? Yakışmadı Ratonkonken.

 

3. Terenas Menethil – Arthas Menethil

Terenas_Cinematic

Geldik babasını kesenler kısmına. Terenas’ın sesini bir dakika dinleyin, huzura erersiniz. Ne güzel konuşuyor evladıyla, “Ah oğlum” diye. Bilmiyor ki evladı gitmiş Kuzey diyarlarında kafayı sıyırmış gelmiş. Bir kılıç uğruna ne hallere düşürdü memleketi. Babasını öldürdüğü yetmiyormuş gibi, adamcağızın emekle, aşkla, sevgiyle, üzerine titreyerek yükselttiği krallığı da iç etti. Bir de artiz gibi gitmiş kurukafalı dizlik falan almış. Senin neyine kurukafalı dizlik!

 

2. Big Boss – Solid, Solidus, Liquid Snake

2443435-17-big-boss1

Bakın, babalar hata yaparlar. Bu olabilir. Ama şimdi sırf babanın iyi genleri kardeşine gitti diye kardeş katline yürümek nedir?  Big Boss püripak demiyoruz. Olamaz böyle bir şey. Ama genleriniz ortak kardeşim, insan babasına böyle baş kaldırır mı? Solid oradan ayrı tel çalar, Liquid kardeşini öldürmeye çalışır, Solidus… Solidus ne yapıyordu ya? Yirmi yıllık mitolojide kaybolmamak elde değil yemin ediyoruz. Neyse, uzun lafın kısası, Solid, Liquid, Solidus öpsünler babalarının ellerini. Babadır bu.

 

1. Heihachi Mishima – Kazuya Mishima

heihachi

Allah korusun böyle bir baba oğul ilişkisinden… Eğer bu listede gerçekten Başbakanın Bilal’e, okuyan herkesin oğluna, babasına sıkıca sarılıp “BABA!” “OĞLUM!” diye sarılmasını sağlayacak bir baba oğul ilişkisi varsa budur. Heihachi psikopat zaten. Daha beş yaşındaki çocuğu “bu güçsüz” diye uçurumdan atmak nedir. E oğlan az mı? Ruhunu niye şeytana satıyorsun evladım? Ya Heihachi sonra sen niye volkana atıyorsun çocuğu? Manyak mısınız siz? Ulan oturun bir tavla neyin oynayın, maça gidin, balık tutun ne bileyim? Böyle baba, böyle oğul olmaz olsun!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.