5. Assassin’s Creed II: Discovery

Assassin's Creed 2 Discovery

DS’e çıkıp, sonra da mobile portlanan bir diğer Assassin’s Creed oyunu. Bunun farkı, an itibariyle sadece iOS’ta bulunabiliyor olması. Gameloft’un eski Symbian oyunlarını anımsar mısınız? Büyük oyunları alır, yan kameralı platform oyunları yaparlardı? Discovery aynı damardan ilerliyor. Yine bağlamına oturtup yargılamak lazım. Yolda giderken, iki dakika mola verirken oynanabiliyor, keyif veriyor mu? Evet. O zaman bizim için yeterlidir!

 

4. Assassin’s Creed: Revelations

Assassin's Creed Revelations

Bugüne kadar çok liste yaptık, herhalde en tartışmasız ilk dördümüz bu olacak. Sıralamanız değişebilir, ama Assassin’s Creed serisinin en iyi dört oyunu konusunda kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyoruz. Eğer bu konuda mutabıksak, bu dörtlünün en kötüsünün Revelations olduğu konusunda da anlaşmamız gerekiyor. Bir konuda da dürüst olalım, oyun İstanbul’da geçiyor olmasaydı bu kadar yüksek bir yere koyar mıydık emin değiliz. Ama ara ara hâlâ oyunu açıp, Aya Sofya’ya doğru koşturasımızın geldiğini düşünürsek evet, oyunu 4 numaraya koyduğumuza pişman değiliz.

 

3. Assassin’s Creed IV: Black Flag

Assassin's Creed 4 Black Flag

III’ten sonra çok büyük bir şey yapmaları gerekiyordu gözümüzdeki imajı toparlamak için. Bugün internet hâlâ “Assassin’s serisi çok bozdu yeaa” diyen genç dimağlarla tıka basa dolu değilse, Black Flag bunu başarmıştır diyebiliriz. En büyük günahı ÇOK fazla uzun olmasıydı. Herhalde ağır ağır oynasanız, bir sene başka hiçbir şey oynamanıza gerek kalmayabilirdi. Dur şu balinaya koşayım, aha şurada bir gizem var, hoop depo varmış yağmalayalım derken bir bakmışsınız oynanış süreniz olmuş 60 saat. E zaten böyle bir durum var, hikayenin kendisi de 30-40 saat olunca insan yoruluyordu biraz be.

 

2. Assassin’s Creed II

Assassin's Creed 2

Assassin’s Creed’in “ilginç fikirlere sahip kötü tasarımlı oyun” statüsünden, efsanelerden birine dönmesinin sebebi, kime sorarsanız sorun Assassin’s Creed II. Bunun başka bir izahı yok. Gelmiş geçmiş en iyi devam oyunlarından biriydi Assassin’s Creed II. Karakterleri, düzelttiği oynanış mekanikleri ve İtalya’sıyla aynı zamanda gelmiş geçmiş en orijinal serüven oyunlarından da biriydi. Ama bizce en iyi Assassin’s Creed oyunu değil, çünkü kanaatimizce en iyisi…

 

1. Assassin’s Creed: Brotherhood

Assassin's Creed Brothehood

Brotherhood, ikinci oyunun sahip olduğu her şeye sahipti, üzerine bir de muhteşem yeni mekanikler ekliyordu. Konseptin Revelations’daki kadar eski durmadığı bir zamanda, Assassin’s Creed II’ye doyamadığımız bir anda geldi ve bangır bangır “Liberation of Roma has begun” diyerek yerleşti gönlümüze. Brotherhood, AC II konseptinin son cilası, kusursuz hâliydi. O yüzden de hiç çekinmeden, kendisini gelmiş geçmiş en iyi Assassin’s Creed oyunu ilan ediyoruz. Kaygımız da yok.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.