Soyal medyanın değiştirdiği trilyonlarca şeye dair çok laf edildi bugüne kadar. Kitlelere verdiği güç, medyanın demokratikleşmesi, hızı çok artan bilgi transferi… Ama bence, en ciddi anlamda etkilediği alanlardan biri müşteri – kurum ilişkileri oldu. Sosyal medyanın bireyci çağı, daha kişisel hareket etme mecburiyetini de getirdi beraberinde. Herkes kendini ifade edebilince, alışık olunan lisan daha şahsi bir konuma geldi; kurumlar da kitlesel konuşmaktan ziyade daha samimi bir dil benimsemeyi tercih ettiler.

wpid-Fallout4_E3_CityVista_14343239561

Bu aksiyonlarına da yansıdı. Farkında mısınız bilmiyorum, ama sosyal medyanın hükmünden önce ekseriyetle profesyonel ve soğuk davranan, bunu bir kırmızı çizgi olarak belirleyen ve hepimizin de bu yönde kabulünü alan kurumlar artık baya “yan kapıdaki arkadaşınız” gibi davranıyorlar. Bunun örneklerini zaten ülkemizde Kadıköy Belediyesi, Stat Abi gibi örneklerde gördük, yurtdışında da deneyimlemeye devam ediyoruz. İnternette artık milyon dolarlık cirosu olan kurumlar kendilerine “vay be, iyi çocukmuş” dedirtebildikleri oranda anlamlılar. Sözleriyle, ya da hareketleriyle.

Bethesda’nın son yaptığı şey de bunun bir parçası işte. Reddit’ten çıkan Seth adlı bir Fallout hayranının, yıllar boyunca bu an için biriktirip, kendilerine yolladığı iki bin şişe kapağını Fallout 4 ön siparişi için yeterli bir ön ödeme olarak kabul ettiler. Bilenler zaten buradaki inceliği yakalamıştır, bilmeyenler için ise şunu söylemek gerek: Şişe kapakları nükleer saldırı sonrası Fallout dünyasının para birimi olarak kabul görüyorlar. Anlayacağınız Seth, ince görüp, tatlı bu jesti planlayarak gerçekleştirmiş.  Bethesda’da asisti gole çevirip, halkla ilişkiler puanı kabul etmekten geri kalmamış.

fallout_fan_caps_2

Hani zaten tutup da iki bin şişe kapağını biriktiren bir daha çıkmaz ama, çıkarsa diye Bethesda ön koşulunu da koymuş kabul ederken. Seth’in bu hareketine karşılık olarak Fallout 4 ön siparişi için kaydını almalarını duyururken, “ilk yapan oydu diye kabul ettik” diye ek bir nokta eklediler. Meali, bizim ofisi şişe kapaklarına boyamayın, cılkını çıkartmayın diyorlar. Buna rağmen umursamadan yollayan olur mu, Bethesda başına iş almış mıdır bilmiyoruz, ama biz yine de bu tatlı paslaşmayı alkışlamak istiyoruz. Bravo Seth, Bravo Bethesda, internet manşetlerini bir iki gün kurtardınız yine!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.