Bazı seriler vardır; çok bileni olmaz. Yani, adı illa ki duyulmuştur. Az buçuk oyun dergisi okuyanlar, internetteki oyun sitelerini takip edenler namını illa ki biliyorlardır. Ama oynayanı, seveni diğer serilere göre görece azdır. Ama onlar öyle serilerdir ki, az olan sevenleri ölesiye fanatiktir; üzerinden yıllar geçse dahi dönüp 1996 çıkışlı bir oyunu tekrar tekrar oynarlar. İşte o serilerden biri, bugün geri dönüşünü açıkladı. Neredeyse dört senedir bir ses duyamıyorduk kendisinden. İsmini duyunca şöyle bir gülümsedik, içimizden hoş duyguların geçişine tanıklık ettik. Neyden mi bahsediyoruz? The Settlers serisinden tabii ki!

1403540879-skoa-key-art-final

En son 2010’da The Settlers 7 ile karşımıza çıkan Blue Byte yapımı serinin sekizinci oyunu bugün resmen açıklandı. Tam ismi The Settlers: Kingdoms of Anteria olan oyun, görsel lisan olarak tam Settlers havasını yakalamışa benziyor. Tabii bunları sadece aşağıdaki tanıtım videosuna dayanarak söylüyoruz, zira oyun hakkındaki tek bilgi, Blue Byte’ın ürün geliştirme müdürü Christopher Schmitz’in şu sözleri:

“Seriye yaklaşımımızı baştan tasarlayarak, The Settlers: Kingdoms of Anteria oyunculara keşfedilmeyi bekleyen yeni imkanlarla dolu yepyeni bir tecrübe sunacak.”

Herhangi bir devam oyunu hakkında milyarlarca kere söylenen “yaklaşımı baştan tasarlamak”, “yepyeni bir tecrübe”, “yeni imkanlar” şeklindeki basmakalıp PR cümlelerini bir kenara bırakırsak, The Settlers: Kingdoms of Anteria’nın varlığı dahi bir heyecan sebebi pek çok kişi için. Üstüne üstlük püritan Settlers’cılara şöyle bir hayırlı haber de vereyim, oyunun dağıtımcısı Ubisoft yeni strateji / şehir kurma simülasyonu oyunumuzun sadece PC’ye geleceği müjdesini verdi.

Oyunun tanıtım fragmanı aşağıda. Oynanış bakımından zerre doyurucu değil, ama yıllardır görmediğimiz bir arkadaşla karşılaşma havası verdiği kesin. Yumulun dostlar!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.