Çok acayip bir oyundu Condemned. Monolith’in gerçekten Monolith olduğu zamanlarda piyasaya sürülmüştü. Korku FPS’si dendi mi, defterin bir kenarına ilk olarak Monolith yazılırdı. Bunu yapıyor olmamızın sebebi ağırlıklı olarak Blood, bir parça da Aliens vs. Predator 2’ydi; fakat 2005 senesinden sonra kimse daha fazla sebep sorgulamadı. Korku FPS’sinde marka diye bir şey varsa, o kesinlikle Monolith Productions’dı. Zira 2005 senesinde bu alt türde efsane olmuş bir değil, iki oyun çıkarttılar. F.E.A.R. ve bu yazıya meze olmak üzere olan Condemned. 

Tam adıyla Condemned: Criminal Origins çok beğenildi. Haliyle devamı da geldi. Condemned: Bloodshot adıyla yayınlanan devam oyunu -o zamanki- yeni nesil konsollar için de piyasaya sürülmüştü. Sonra ses çıkmadı. Monolith’ten genel olarak ses çıkmadı. Patronları tarafından başka bir yere kaydırıldılar, lisanslı oyunlar yapmaya başladılar. Geçen seneki Middle-Earth: Shadow of Mordor‘a kadar da parlak bir anları olmadı.

condemned4

Hemen ayrımı yapalım, eldeki veriler gösteriyor ki büyük ihtimalle bir daha asla Monolith imzalı bir Condemned oyunu göremeyeceğiz. Bu kesin gibi. Peki o hâlde neden uzun uzun anlattım bu oyunun mazisini? Şu sebepten: Monolith’in kurucusu ve CEO’su Jace Hall, oyunun devamını görmek istiyor. Sadece, kendi yapacak zamanı yok. Peki aklına gelen dahiyane fikir ne? Indie bir firmaya vermek. Gerçekten. Dalga geçmek için söylemiyoruz, bizce dahiyane bir fikir bu.

Indie dünyasının şu sıralar zaten en iyi yaptığı şey Condemned’in bundan yedi sene önce yaptığı şeyden pek farklı değil: Klostrofobik, kanlı korku oyunları yapmak. Condemned’ün Outlast, Amnesia gibi modern örneklerden tek farkı aksiyon dozunun biraz yüksek olmasıydı zaten. Üstelik, Jace Hall’ın da belirttiği gibi, bu pek çok indie firma için bulunmaz bir nimet. Indie stüdyoların en büyük derdi oyunlarının sesini duyurabilmek; burada ise -Hall’ın kelimeleriyle- “halihazırda bilinen bir seri ve insanlardan gelen bir talep var”. Bizce muhteşem bir kombinasyon. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. Zaten şu an bilgisayarımda kurulu ve oynuyorum, bu nasıl güzel bir haber (:
    Ölüp durduğum, geçemediğim bir noktadayım ama sanırım şimdi bu haberin gazıyla birkaç kere daha denemeye hazırım!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.