Malumunuz, bu sene Civilization VI‘ya yeni ek paket olarak Rise & Fall çıktığından beri en sevdiğimiz grand strateji oyununa baştan aşık olmuş vaziyetteyiz serinin hayranları olarak. Firaxis’in halihazırda District sistemiyle zenginleşmiş oyuna kazandırdığı Historical Moment sistemi insanın hikaye seven yanlarını tırmalıyor; Era mekanikleri daha dalgalı imparatorluklar yaratıyor, yeni uygarlıklar ve yeni senaryolar ise oynadıkça insanı memnun ediyor.

Fakat Rise & Fall‘ın üzerinden yarım yıl geçti. Artık Civ hayranları gözlerini bir sonraki ek pakete çevirmeye başladılar. Ben de /r/civ’in azılı bir takipçisi olarak, geçtiğimiz gün Pinball_Lizard‘ın şu paylaşımına denk geldim. Aşağıya İngilizce olarak bırakıyorum, zaten ismiyle müsemma, akla yatkın, bizim de kendi aramızda konuştuğumuza yakın bir soru sorup türetmeye çalışıyor.

So what Civs will be in the second expansion of VI? Which do YOU think need to get in? from civ

Pinball_Lizard bir sonraki ek pakette hangi uygarlıkları görmek istediklerini soruyor civperver arkadaşlarına. Kendisi de birkaç tane veriyor. Elbette hem Civ IV hem de Civ V‘te yer etmiş bir uygarlık olduğundan ve tarihi öneminden dolayı Osmanlı istiyor Pinball_Lizard. Açıkçası bir Türk olarak ben de başkentim İstanbul olsun, oyunun ilerilerinde güzel bulduğum bir araziye Elazığ diye şehir kurayım, Aqueduct yerine şehrimin yanına şanlı bir Hamam dikeyim; arkada Mehter Marşı çalarken taarruza kalkayım istiyorum. Yalan yok, elalemin tarihine baka baka canım çekiyor. Bu yüzdende yeni ek pakette olalım ben de çok istiyorum.

Ama artık oyunda “Ottoman” olarak temsil etmemizden de çok sıkıldım söylemem lazım.

Ottoman Civ V 2

Biz burada Türkiyeli insanlar olarak biliyoruz ki, Osmanlı bütün Türkî uygarlıklar tarihini tek başına temsil eden bir isim değil. Osmanlı şüphesiz ki Türkî devletler arasında en uzun süre var olmuş olanı. En geniş alana yayılmış olanı. Şüphesiz ki dünyada da ismi en çok bilineni. Üstelik burada uygarlık liderlerine has bir değişiklikten de söz etmiyorum. Nasıl ki İngiliz uygarlığı deyince insanın aklına önce Elizabeth I ve Victoria geliyorsa; Muhteşem Yüzyıl’ın Brezilya’da bile izlendiği şu günlerde Kanuni’nin uygarlık lideri yapılması doğaldır.

Ama isim niye Osmanlı? Bu bana vakit geçtikçe garip gelmeye başladı.

Bir düşünsenize? Bir kere bu bağlamsal olarak yanlış. Civilization oyunu bünyesine kattığı milletleri uygarlık olarak ele alıyor. Türkî uygarlıklar tarihi Osmanlı ile başlamadı. Osmanlı bitince de bitmedi. Osmanlı, adını türediği beyliğin kurucusu olan Osman Bey‘den alan bir devlet. Devlet-i Aliye-i Osmaniye. Çoklu uluslu bir imparatorluk. Yönetici kademesi ve baskın kültürü Türk olduğundan dolayı da itirazsızca Türkler tarafından sahipleniyor.

Fakat biz yine biliyoruz ki, tarihçiler de biliyorlar ki; daha öncesinde Türkçe konuşan ve yazanların tarihi Orhun’a kadar geri gidiyor. Kimseden tutup da Bilge Kağan‘ı ya da Selçuk‘u uygarlık lideri olarak oyuna katmaları gibi bir beklentim yok elbette; ancak bir yandan da işte Osmanlı gözle görülür bir biçimde bizim uygarlığımızın tamamı değil. Bu uygarlığın içinde bir devlet. Önemli bir sayfa. Ama kitabın tamamı değil.

Sonuçta Civilization IV‘te de Rus uygarlığı vardı. Lideri Stalin‘di. Ama uygarlığın adı Sovyet değildi, değil mi? Aynı hesap.

Civ IV Stalin

Nasıl ki Prusya ya da Kutsal Roma Germen devletleri oyundaki German uygarlığı içerisinde temsil ediliyorlarsa, Osmanlı da temsil edilmelidir elbette oluşturulacak bir “Turkish Civilization” içinde. Hatta domine de etse itirazım olacağını sanmıyorum; özel ünite Yeniçeri olsa kim ne diyecek ki?. Ama isim konusunda bir sıkışıklık var. Bu çok açık.

Firaxis’cim bunu bir tık açalım canım. Teşekkürler, öpüyorum, yeni ek paket çıkınca bir inceleme kopyasını bekliyorum, hadi kodlayan parmaklara kuvvet. Ek paket olmazsa DLC’ye de tavım!

Siz ne diyorsunuz peki civperverler bu önermeye?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.