Kongo (Mvemba a Nzinga)

civilizationviartleadermvembaanzingalandscape

  • Kongo’nun lideri Mvemba a Nzinga aynı zamanda Kral Birinci Alfonso olarak da bilinmekte. Kendisi, Hıristiyanlığı bütün imparatorluk boyunca yaymaya çalışmasıyla tanınıyor. İmparatorluğu modernleştirmek adına Portekiz’e yaptığı tekliflerle, bu ülkeyle olan ilişkilerini geliştirmiştir. Liderimizin özel yeteneği “Nkisi – Harabeler, Sanat Eserleri ve Heykelciliğin Harika Eserleri” genel kültür ve turizme ek olarak kendi şehirlerindeki yemek, üretim ve altın üretimine ek fayda sağlıyor. Aynı zamanda bu yetenek ile Büyük Tüccarlar’ı ve Büyük Sanatçılar’ı iki kat daha hızlı olarak kazanabiliyorsunuz.
  • Kongo’nun özel birimi Ngao Mbeba. Bu birlik, kılıçlı askerlerin yerine geçer ve menzilsel saldırılara karşı savunma bonusu kazanır. Bu birlikler aynı zamanda ormanlarda daha rahat görüş alanına sahip olur ve bu mekanlarda hiçbir hareketlilik dezavantajına takılmazlar. Ngao Mbeba’ları elde edebilmek için demir kaynağına ihtiyacınız yok.
  • Uygarlığımızın özel yapısı M’banza. Bu yapı, oyunun çok başlarında inşa edilebilir ve aynı zamanda da size yemek ve altın kaynağı sağlar.
  • Kongo’nun özel yeteneğinin ismi de Dini İnanç Değişimi. Normal şartlarda, din değişimi ile Mvemba a Nzinga, ülkesine Kutsal Şehirler yapısını kuramaz. Onun yerine, “Kurucu” yetisi ile daha önceden kurulan herhangi bir inanışı kendi Kongo şehrinde uygulamasını sağlar. Kongo aynı zamanda her M’banza Tiyatro Alanı kurulduğunda, bedavadan bir havari kazanma şansına sahip olur. Bu havari de şehrin asıl dinine mensup olmak zorundadır.

 

Norveç (Harald Hardrada)

CivilizationVI_Norway_Hardrada_Hero

  • Son yeni uygarlığımız Norveç’in lideri Harald Hardrada, nam-ı diğer son Viking kralı. Hardrada’nın özel yeteneği Kuzeyin Şimşekleri isminde ve bu yetenek, oyunda her bir yakın saldırı yapabilen Norveç bahriyelerinin kıyıları yağmalamalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda tarafsız bölgelerde can verebilen büyük sandallara da sahip olabiliyorsunuz bu yetenek ile.
  • Norveç’in özel birliği ise Vahşi Savaşçılar. Bu birim ile bir yeri yağmalamak daha ucuza mal oluyor ve yaptıkları saldırılar destekleniyor, ancak ne yazık ki savunmada oldukça kötüler.
  • Uygarlığımızın özel yapısının ismi Tahtadan (?) Kilise  -Yapabildiğim en yakın çeviri bu oldu, çok da net Türkçe bir karşılığı olmayan kelimesi olduğundan, bu en mantıklısı gibi göründü-. Bu geliştirilmiş tapınak, bir orman yakınında olduğu zaman size inanç için bonus sağlamakta.
  • Son olarak da Norveç’in özel yeteneği, uygarlığın tüm birliklerine gemiye inip binmelerine yardım ediyor; ki bu da gemi inşası adına yapılan araştırmaların, ülkenin kendi birimlerine okyanus ötesi yolculuk yapmasında fayda sağlaması anlamına geliyor.

Şu ana kadar duyurulan uygarlıklar arasından, Civilization 5’e göre en yenileri hakkındaki bu bilgileri nasıl buldunuz bakalım ey geekler? Bu oyun serisine fazlasıyla tutkun olanların “BİR TUR DAHA!” cinsinden şeyler söylemesine neden olacak güzellikle yenilikler var mı bakalım bu uygarlıklar arasında? Misal, bu uygarlıkların dini açıdan sağladığı bonuslar bir bakıma yeni gibi, ne dersiniz? Ama aslında sormak istediğimiz şu: Sizi feci şekilde bombalayarak çöküşünüze neden olan Gandi’nin aksine -merak etmeyin, Civilization 6 kapsamında yine var kendisi, bir yere gittiği yok- bu liderlerin oyun kapsamında nasıl davranacaklarını kestirebiliyor musunuz? (Zira her liderin kendi gerçek kişiliğine uygun davranma gibi bir durumu oluyor genel anlamda.) İttifak oluştururken, başka bir liderle anlaşmaya varırken fazla dikkatli olmanızı önermekten başka bir çare kalmıyor sanırsak. Eh ne diyelim artık, 21 Ekim’de çıkacak olan Civilization 6 için “bir tur daha” demeye hazır mısınız bakalım?

Kaynak: Pc Games N

Okurlara küçük notçuklar bırakın: Civ 5 Dlc paketleri hariç tutulmuştur.

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.