Civilization Revolution’ı anımsıyor musunuz? 2008 senesinde çıkan oyun Sid Meier’ın meşhur uygarlık kurma oyununu konsollara taşımış, kimilerince konsollar için başarılı bir Civilization uyarlaması olarak bulunmuş, kimilerince de “bebelere balon” olarak tanımlanmıştı (Serpil Ulutürk’e sevgilerle). Dürüst olmak gerekirse iki tanım da doğruydu, konsollara zaten PC’deki Civ gibi bir oyun yapmak pek mümkün değildi. Firaxis de çözümü hakikaten bir balon yapmakta bulmuştu. Eğlenceli bir balondu ama yine de Allah için, kötü diyemezdiniz yani.

PS3 ve Xbox 360 için çıkan Civilization Revolution’ın aynı sene içerisinde bir de Nintendo DS portu yayınlanmıştı. İşte bugünkü haberimizin konusu tamamen o porta dayanıyor. Mobil bir platform için kusursuz bir Civ deneyimi yaşatan Firaxis, 2008, 2009 gibi yükselişi durdurulamaz hâle gelen iPhone trenini kaçırmamış, Civ Rev’in DS portunu olduğu gibi iOS’a aktarmıştı. Ondan üç sene de sonra Windows Phone’a gelen Civilization Revolution, mobil oyuncuları tatmin etti. Sağlam da bir gelir elde etmiş olacak ki, bugün Civilization Revolution 2’yi konuşuyoruz. Ve Civilization Revolution 2, ana konsollarda yola başlamış selefinin aksine, ev platformlarına şöyle bir uğramayı dahi reddediyor. Civilization Revolution 2, sadece ve sadece iOS ile Android’e çıkacak.

1403526507-civ-rev2-2

Firaxis aslında mobil pazara ehemmiyet vermeye başlayacağının sinyallerini Sid Meier’s Ace Patrol serisiyle vermişti. XCOM: Enemy Unknown’u da iOS ve Android’e taşıyan firma, Civilization serisini ilk defa özel olarak mobil platformlara taşıyacak. 2 Temmuz’da iOS App Store’da yerini alacak olan oyun, bir süre sonra da Android’e gelecek. Şimdilik Windows Phone için aktarılan bir malumat yok, dolayısıyla gelecek mi, gelmeyecek mi tam bilmiyoruz.

Tabii burada ilginç bir not düşmek gerek, oyunun öncelikli olarak iOS ve Android için açıklanmış olması, başka platformlara gelmeyeceğini göstermiyor. Ace Patrol serisi de bildiğiniz gibi mobil platformlara açıklanmış, sonra PC’ye de gelmişti. Civilization Revolution 2 de benzer bir sıçrama yapabilir, ama bence daha akla yatkın olanı, oyunun iOS ve Android’den sonra 3DS ve Vita’ya gelmesi. İki platform da dokunmatik kontrol desteğine sahip, iki platformun da Civ Rev 2’nin rahatça yüksek satış rakamlarına ulaşabileceği bir dijital satış geçmişi var. O yüzden 3DS ve Vita sahipleri de nasiplenebilir bu yeni Civilization Revolution’dan.

Bakalım güzel çıkacak mı oyun? Biz bekleyip görme taraftarıyız, o dakikaya kadar, yorumları alalım. Var mı heyecan? Çıkınca deneyecek miyiz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.