İlk Dark Souls, oyuncunun sonsuz bir döngüde olduğunu fark etmesi ile ilgiliydi. Dark Souls 2 ise döngünün doğası ile ilgili.

Dark Souls 2’de oynadığımız karakter, ilk DS’dan hatırlayacağınız Undead lanetine bir çare bulmak için geliyor bu diyara. Things Betwixt’te gördüğümüz eski Firekeeper ablalar ise “boşuna geldin, bir çare yok ama dene bakalım” diyerek sepetliyorlar bizleri.

Things Betwixt’ten çıktığımız gibi kendimizi Majula’da buluyoruz. Majula’da Emerald Herald ile tanışmamızla birlikte, nedenini anlamadığımız bir şekilde yine Emerald Herald tarafından “Kralı bul” yönergesi ile birlikte yollanıyoruz. Hatırlarsanız, ilk Dark Souls’da Firelink Shrine’da Crestfallen Warrior aynı şekilde “Çanları çalarsan bir şeyler olacak” diyerek görevimize gönderiyordu bizi. Crestfallen bu oyunda da var tabii, artık Souls oyunlarının bir imzası haline geldi adam.

il_570xN.518145890_33w4Oyun boyunca denk geldiğimiz karakterler bize Vendrick’in hikayesini anlatıyor. Vendrick’in “ruhun gücünün kaynağına çok yaklaştığından” bahsederek, Undead lanetinin önüne geçmeye çalıştığını öğreniyoruz. Bu Vendrick figürü sürekli olarak büyütülüyor. Vendrick’in Lordra- pardon Drangleic’i dört büyük ruhtan arındırıp onların gücünün üzerine krallığını kurduğunu öğreniyoruz.

Ve bu noktada teoriler kafamızda canlanmaya başlıyor, dört büyük ruh? Acaba Vendrick, ilk Dark Souls oyununun ana karakteri Chosen Undead olabilir mi? Yine de oyun bu noktada bize bu konuda çok şey vermediğinden, teorilerimiz, teori olarak kalmaktan öteye geçemiyor.

Tabii Vendrick, çok güçlü bir krallık kurmuş olsa bile, Undead lanetinden elinden gelen her şeyi yaptığı halde kaçamıyor. Lanete yakalanmış ruhları uzak diyarlara gönderiyor, hapisler Undead laneti ile cebelleşen insanlar ile dolup taşıyor. Vendrick ise laneti kaldırmanın yollarını ararken krallığında kaos çıkmaması için hep bu konuda halkını susturuyor.

Hikayenin ilerleyen noktalarında Vendrick’in Aldia adında bir kardeşi olduğunu öğreniyoruz. Aldia, Vendrick gibi bu duruma bir çözüm bulmaya çalışıyor, hatta zamanla bunu takıntısı haline getiriyor. Aldia ve Vendrick, çözüm bulmaya çalışadursun, Drangleic’e uzaklardan gizemli bir kadın geliyor. Nashandra adındaki bu kadın, Vendrick’i denizin ötesinde yaşayan devlerle ilgili uyarıyor.

Vendrick, devlerin krallığına bir tehdit olduğunu düşünerek onları yok etmek için bir sefere çıkıyor, seferi sırasında çok güçlü bir “ruha” sahip oluyor. Dark Souls’da, karakterimizin yendiği düşmanlardan çaldığı ruhlar, lanetin uzakta kalmasını sağlıyor. Vendrick’in yaptığı da bu. Devlerin diyarında edindiği ruhu kullanarak, hem ömrünü uzatıyor, hem de undead lanetine karşı direniyor. Fakat en sonunda, lanet onu ele geçiriyor ve Vendrick tarihe karışıyor.

Vendrick zayıf düşmüşken, bir noktada devler Drangleic’e saldırıyor.

1 2 3 4 5 6
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

3 Yorum

  1. 10 numara yazı yazmışsın okudukça okuyasım geldi. Bu tarz Dark Souls gibi gizem, döngü tarzı içeren şeyleri severim. Gerçekten eline sağlık.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.