Hideo Kojima büyük adam. Hayatımda hiçbir Kojima oyununu baştan sona oynamayan ben bile bu cümleyi söylerken iki kere düşünmüyorum. Video oyunlarıyla ilgili akademik bir bilgiye sahip olup da, bu cümleyi kurmayacak kimseyi de tanımıyorum. Tür yaratmayı geçtim, bugün hemen hemen her oyunda var olan bir oyun yaklaşımı, oyun biçimi kurmuş ve yaşatmış olması; hikaye anlatıcılığı konusunda video oyunlarında sınırları zorlaması, mitoloji inşası konusunda zirvelere koşması bu cümlenin altını yeterince dolduruyor zaten.

Ha o dolmazsa, adamın muhteşem zeki hype çalışmaları zaten hayran bırakıyor kendinize. Bakınız Death Stranding hayranları, merakla beklenen gizemli oyunda kolyeden antik medeniyet şifreleri çözüp, Nordik bir grubun melodik bir şarkısına uçmuşlar. Bu söylediğim her şeyin bir manası var ve inanın, hiçbiri kazara değil. Çünkü burada Hideo Kojima’nın parmağı var. Hiçbir şey kazara değil.

Her şey, şu görselle başlıyor.

death-stranding-ps4-692f236d

Rus Twitter kullanıcısı Nik Ambors, bu görselde Lindsay Wagner’in taktığı kolyenin enteresan olduğu kanaatine varıyor. Araştırıyor.

Bu Ant Dağları’ndaki uygarlıklara özel bir şifreli kayıt ve iletişim yöntemi. Adına quipu diyorlar. Benzeri Çin ve Hawaii coğrafyalarında da bulunuyor. Tam bu an içinizden “yav tesadüftür, ne olacak” diyesiniz geliyor…

Burada Hideo Kojima’nın parmağı var. Hiçbir şey tesadüf değil.

Birileri alıp şifreyi çözüyor. İddiaya göre bu çözümün yanında bir de Hideo Kojima alıntısı var, ancak bu %100 Kojima’ya ait bir söz mü bilinmiyor. Hayranları gizemi çözmeye davet eden, çözdükçe çözecekleri daha çok gizemler vermeyi vaat eden bir beyan. Peki neyi işaret ediyor bu quipu’nun çözümü? Bir şarkı melodisi. İzlandalı grup Low Roar’dan. Give Me An Answer.

Low Roar’un bir şarkıları, Death Stranding’in 2016 E3 fragmanında kullanılmıştı. Daha da fenası, bu mevzubahis klibin yönetmeninin “Death Stranding dünyasının, klipte büyük etkisi var” şeklide Paper dergisine verdiği bir beyan da var.  Hayranlar da aslında uzun süredir iki eserin bağlantılı olduğunu düşünüyorlar. Şimdi de elbette, bu videonun oyunun gizemini çözmeye yönelik yardımcı olacağı noktalar masaya yatırılıyor. Klip mikroskop altında. Parça pinçik ediliyor.

Bu muhteşem ya. Bir tarafta anlamsız dağ bayır üstüne yavaşça logo getirerek ahmak hypelatan firmalar varken Kojima’nın şu yaptığı beni çifte tahrik ediyor. Gerçekten Death Stranding’e ilgim yoktu şu gelişmeye kadar. Artık var. Promosyonunun içine şöyle bir gizem avı koyan adam, oyunun içine neler yapar ya… Kojima! Beni aldın, benden bir Death Stranding alımı çalışıyor artık. Eyvallah!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.