İlk Dishonored, hayatımda gördüğüm ve sene sonunda “Yılın Oyunu” ödüllerine boğulmuş video oyunları arasında en rahatlıkla “başka sene çıksaydı, esamesi okunmazdı” diyebildiğim işti, hiç kuşku yok. Bu Dishonored’ın kötü bir oyun olduğu anlamına gelmiyordu elbette, bilakis, baya da sağlam bir oyundu kendisi. Ancak belli başlı kabahatleri vardı, Arkane Studios bazı noktalarda hiç risk almamıştı, ve gerçekten de 2012 biraz vasat bir yıldı oyun dünyası için.

Ancak Dishonored 2 öyle değil. Öyle gözükmüyor en azından. Ömrüne de öyle başlamamış. Bir kere, risk üstüne risk almış Arkane Studios. Ve gerçekten heyecan verici bir temel fikirleri var: Emily Kaldwin’i ana karakter yapmak. Bilmeyenler için, Emily, ilk oyunda tahta geri kavuşturmaya çalıştığımız küçük prensesti. Dishonored 2’de Arkane, zamanı birkaç sene ileriye atıp, ilk oyundan Corvo ile birlikte onu da ana karakter yapmış.

Bir kere bu kafadan mükemmel bir şey, zira hangi naratifte olursa olsun, zaman sıçramaları her daim heyecan verici hamlelerdir. Hem ilk hikayeyi takip etmiş olanlar, sevdikleri karakterlerin yeni versiyonlarıyla tanışırlar; hem de mevzuya yeni dahil olanlar için bir alan oluşur. Bu alması kolay bir karar da değildir elbette, çünkü basit olan, milletin zaten sevip havalı bulduğu Corvo üstüne bir oyun daha yapmaktır. Arkane bunu yapmamış. İyi ki de yapmamış. Sırf şu fragman bile insanı gaza getiriyor.

https://youtu.be/-2JvtKTSWxU

Şuradan da göz atın, ve gerçekten atın, zira herhalde bu şekil bir film çekilse biz üç bilet falan alıp giderdik sırf hürmetimizde bir eksiklik olmasın diye. Dishonored 2, yeni şehri Karnaca ile, her bölümü bir tema üzerine şekillenmiş heyecan verici tasarımı ile, yeni nesil grafikleri ile, Vincent D’Onofrio, Rosario Dawson, Pedro Pascal ve Sam Rockwell’li kadrosuyla birlikte 11 Kasım’da PS4, PC ve Xbox One için piyasaya çıkacak. Biz şahsen hazır kıta bekliyoruz. Heyecandan da tırnaklarımızı yiyeceğiz gerçekten. Hadi gel artık!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.