Yıllardır id Software ve onun yeni sahibi ZeniMax bünyesinde bir “Doom 4” lafıdır gidiyor bildiğiniz gibi. FPS türünün kelime anlamıyla babası olmasa da, bugünkü haline gelmesindeki en büyük pay sahibi olan Doom’un sadece ismi bile yettiğinden biz de bir kulağımız id’de, bir kulağımız ZeniMax’te yeni gelişmeleri bekliyoruz. Şimdiye kadar duyduğumuz en elle tutulur iki haber Wolfenstein: The New Order’ı alanlara özel açılacak beta sözü ve John Carmack’in firmayı ve dolayısıyla projeyi terk edip Oculus’a geçeceği duyurusuydu; ki ikisinin de çok tatmin edici olduğunu söylemek mümkün değil.

Gelin görün ki yakın zamanda QuakeCon’da yapılan ve kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen bir sunumda (yapımcılar oyunun henüz halka açık bir duyuruya müsait olmadığını söylediler) yeni Doom için baya etine dolgun, ağız sulandırıcı yeni bilgiler şelale oldu aktır resmen. PCGamer’in Twitter’dan yaptığı coverage sayesinde öğrendiğimiz bilgiler sizi bilmiyoruz ama, bizi baya heyecanlandırdı, özellikle bir başka efsane FPS serisinin yeni oyunu, Wolfenstein: The New Order bu kadar iyi çıkmışken.

Biz siz de bizim kadar meraklısınızdır diye düşünüp, PCGamer’ın tweet’lerinden aldığımız bilgileri şu 8 maddede derledik. Buyurun efendim!

 

1. Oyun Bir Reboot

Yeni Doom 1

Öncelikle oyunun isminden ve isminin sembolize ettiklerinden başlayalım. Serinin yeni oyununun ismi “Doom 4” değil, sadece ve basitçe “Doom”. Dürüst olmak gerekirse oyunların yıllar sonra çıkan devamlarına ilk oyunun isminin konulması mefhumu biraz can sıkmaya başladı (bkz: Wolfenstein, Medal of Honor, Tomb Raider, Thief…) ama id software mesele için çok heyecanlı, o yüzden bu seferlik pas geçmesine müsaade ediyoruz. Oyun seriye tamamiyle bir reset atacak ve orijinal Doom ile ilgili her şeyi baştan hayal edecek. Tek bir şey hariç…

 

2. Eski Doom Silahları Aynen Duruyor

Yeni Doom 2

Doom’u Doom yapan şeylerden biri de meşhur silahlarıdır. Pistol ve pompalı gibi geleneksel silahların haricinde roketatar ve BFG gibi büyük ve elektrikli testere gibi ikonik silahları ile Doom yıllar içerisinde bir marka olmayı başardı. İşte o silahlar aynen yeni Doom’da da mevcut bulunacaklar. PCGamer’ın verdiği bilgilere göre silahların hiçbiri “ciddi” tonda değiller, örneğin pompalımız komik derecede büyük bir boyutta.

 

3. Eski Mekanikler, Yeni Fikirlerle Birleşecek

Yeni Doom 3

Doom’u Doom yapan şeylerden söz edeceksek, aynı zamanda atmosferinden ve ilerleme sisteminden de bahsetmemiz gerek. Oyunun “Uzayda şeytanlar” şeklinde özetlenebilecek setting’i aynen baki, burada bir sıkıntı yok. Fakat bunların haricinde oyunun bir bölümü sokaklarda da geçecek. Yine eskinin “Sarı kartla sarı kapıyı aç” sistemine benzer bir şey duruyor, fakat bu sefer düşmanlarımızın ellerini koparıp, el okuyucu tarayıcılara tutmak suretiyle yeni kapılar açıyoruz. Can yeni oyunlardaki gibi yeniden dolmuyor, HP’yi belli bir şekilde öldürdüğümüz düşmanlardan ediniyoruz. Silahlar eski silahlar ama yeni oyunların modern arayüzü “silah tekerleği” sistemiyle seçilecekler. Yani anlayacağınız, Wolfenstein: The New Order gibi yeni Doom’da eski ile yeniyi başarıyla kombinleyecek gibi duruyor.

 

4. Oyun Her Doom Oyununun Gözükmesi Gerektiği Gibi Süper Gözükecek

Yeni Doom 4

Sadece has grafik gücünden bahsetmiyoruz, ama o da olacak. Oyunun yapımcıları id software’in yeni motoru idTech 6’yı kullanacak yeni Doom’un 1080p çözünürlükte, 60 FPS’de çalışacağını açıkladı. Tabii bu hangi konsol için geçerli bir durum bilemiyoruz, zira yapılan sunumda oyun Xbox kolu bağlanmış bir PC’de oynanıyordu. Fakat safi grafik üstünlüğün haricinde, oyun aynı zamanda atmosferik olarak da Doom 3’ü aratmayacak. Her ne kadar Doom 3 şimdi gözümüze pek bir garabet gibi gelse de zamanında karanlık koridorları ve gölge oyunlarıyla baya bir ürkütücüydü, yeni Doom da aynen o havayı sürdürecek.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.