Bu meselenin bizim buralarda fazlaca ihtilaf yarattığının farkındayım, ama işin doğrusunu söylemek gerekirse PES’in son birkaç senedir FIFA’ya kıyasla geride kaldığını görmemek için sadece ve sadece geçmiş sadakatlerden kopamamış olmak gerekiyor. PS3 / Xbox 360 nesline geçildiğinden beri durum böyle. Konami nedense PES’in numaralı yıllarından kalma büyüsünü “seneli” sisteme geçince bir türlü tekrar yakalayamadı. Geçen sene ciddi bir değişime gittiler, hemen hemen her şeyi baştan yaptılar ama formül yine tutmadı. Bu sene yine deniyorlar. Uğruna da cillop gibi bir fragman yapmışlar.

Oyun 11 Kasım’da Amerika’da, 13 Kasım’da ise bizim bu kıyılarda piyasaya çıktı. PC, PS3, PS4, 360 ve XBO için yayınlanan oyunun kapak yıldızı da, fragman yıldızı da aynı: Geçen Dünya Kupası finalinde Almanya’ya kupayı getiren golü kaydeden Mario Götze. Fragmanda da Götze’nin formasını giydiği FC Bayern takımıyla çalımlar atmasını, topla oynamasını, şutlar çekmesini ve goller atmasını izliyoruz. Maşallah Konami de bir müzik dayamış ortaya, Götze’ye bir kocaman kocaman laflar ettirmiş, zannedersiniz ki PES 2015 değil, bu senenin festival filmleri arasına girmeye çalışan motivasyon dolu bir spor filminin fragmanı var karşınızda.

Fakat şöyle bir problem var, Götze’yi kapak yıldızı seçmişler seçmesine de, PES’te yıllardır Bundesliga lisanslanamıyor. Sahte isimlerle de koyamıyorlar. Bildiğiniz gibi Almanya milli takımı ve Alman liglerinin hakları özel olarak FIFA serisine ait. PES sadece Bayern München, Schalke 04, Bayer Leverkusen takımlarını Şampiyonlar Ligi lisansı üzerinden oyuna ekleyebilmiş. Bu da şöyle bir sıkıntı doğuruyor, koskoca dramatik fragmanda Götze’nin çalımladığı adamların hepsi uyduruk formalarla oynuyorlar.

Onun dışında genel olarak fragman fena değil. İlginizi çeker diye koyuyoruz. Aranızdan yeni PES’i oynamış olanlar varsa söylesin, “bu defa olmuş” diyebiliyor musunuz? Nedir fikriniz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. Pes 14 teki hayal kırıklığından sonra daha çok keyifle oynayabildiğimiz bir oyun olmuş kesinlikle ! Bu defa olmuş!

  2. Fatih Kerem Yardım Cevap ver

    ya adamlar demiş ki kusura bakmayın biz gecen gün çok ayıp ettik size. alın pes 2015, bu mevzuyu kapatalım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.