16. Mirror’s Edge: Catalyst

10 Mirror's Edge Catalyst

Mirror’s Edge serisini seven çok, biliyorum. Ondan mütevellit şu diyeceğim şey biraz abesle iştigal durabilir pek çoğunuz nezdinde. Mirror’s Edge biraz saçma bir oyun. Saçma bir temele dayandırılmış. DICE’ın kulağına kim fısıldamış “birinci kişi perspektifinden platform çokgzel olur” diye bilmiyorum, ama dostu falan değil yani. Catalyst de bu prensibi bozmamış. O yüzden ben yokum. Var olan varsa, selametle!

 

15. Sea of Thieves

11 Sea of Thieves

Rare’in yeni oyunu. Sea of Thieves. Çok bir şey söylemek mümkün değil. İlk video, ilk görüntüler olumlu. Ama Rare hakikaten sağlam bir oyun yapmayalı da nereden baksanız on sene oldu. O yüzden temkinlinin temkinlisi yaklaşıyoruz şu an. İyi çıkarsa mutlu mutlu şaşırırız, kötü çıkarsa da “aman, zaten?” der geçeriz. Sağlık olur.

 

14. Recore

12 Recore

Recore’un arkasında Metroid Prime ekibi ile birlikte Mega Man’in yapımcısı Keiji Inafune var. Bu ve sadece bu oyunu 14. Sıraya koydu. Zaten onun haricinde de zerre bir şey bilmiyoruz. Ana karakterimiz kadın, arka plan distopik, işin içinde bir “reenkarnasyon” mekaniği var sanıyoruz ki… Detaylar E3 ilerledikçe daha da belli olacaktır, şimdilik malumatımız bu kadar.

 

13. Final Fantasy VII

13 Final Fantasy VII

“Ulan sen de, kaç yıllık oyun yeni mi duyuruldu zannettireceksin bize?” demeyin. Bu oyun yeni duyuruldu. Square Enix, hayranların yıllardır yürüttüğü kampanyaya en sonunda sessiz kalamadı ve Final Fantasy VII’i baştan aşağıya, Final Fantasy X/X-2 tarzında yeniden yapmaya karar verdi. Bu da Sony’nin bu seneki “nostalji düşkünlerine ekmek atma sekansı” oldu böylelikle.

 

12. Horizon: Zero Dawn

14 Horizon Zero Dawn

Bu oyunda robotlar var. Robot dinozorlar hatta sanırım. Hatta ilerletiyorum, cyborg dinozorlar. Yani kısmi olarak da organikler bu arada. Apaçık bir alan var. Her şey çok tatlı fütüristik. Monster Hunter tarzı bu açık alanda koşturup, dinozor avlıyorsunuz. Arkasında da Killzone ekibi var. Bence heyecanlanmak için yeterli. Doğru gerçekleştirilirse, net konuşuyoruz, PS4’ün kilit oyunu olma şansı var.

 

11. Doom

15 Doom

Yani… Daha yüksek de olabilirdi elbette. Yalnız yeni Doom’da bir olmamışlık var. Bir yerde “oyun çok yavaş” diye bir yorum gördüm, belki odur, belki içimizdeki Doom aşkı geçmiş, sönmüştür, belki gönlümün kartolozlaşmasıdır artık, ne bileyim? Çok heyecanlanamadım yani. Doom işte. Gelsin, bakarız.

 

10. Dishonored 2

16 Dishonored 2

Bu tip oyunlara baktığım zaman, kendi kendime hep “keşke devam oyununda şununla oynasak” dediğim karakterler oluyor. İlla ki. Dishonored’da da bu karakter Emily’ydi. Maşallah, Arkane duymuş talebimi. Bu oyunda hem Corvo, hem Emily olarak oynuyoruz. İlk intibamız çok olumlu, bu yüzden de kendisini top 10’a aldık zaten.

 

9. The Last Guardian

17 The Last Guardian

Bu da aslında “yeni” duyurulmayan oyunlardan. Fakat The Last Guardian’ın geri dönmüş olması o kadar büyük bir olay ki, dahil etmeden edemedik. Oyun gerçekten de hâlâ şahane duruyor. Üstelik bu sefer de bir çıkış tarihi var. 2016. Valla PS3’ü şahlandıracak oyun diye bekliyorduk, PS4’e nasip oldu. Aman, sağlıklı olsun da…

1 2 3
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

13 Yorum

 1. FF VII’i birinci, Mirror’s Edge Catalyst’i de ikinci sıraya koyunca benim listem de aşağı yukarı böyle oluyor.

 2. Yeni duyurusu olmasada “Uncharted 4 Thief’s End” oynanış videosu E3’e damga vurdu.

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   abi yeni oyun diyoruz yeni 😀 biri geçen sene e3’te duyuruldu, diğeri üç ay önce star wars celebration’da 🙂

 3. Mass Effect: Andromeda
  Fallout 4
  Rise of the Tomb Raider
  Dishonored 2
  X-COM 2
  Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

  Bunlar sırasıyla parayı basıp ön sipariş vereceğim ve dibine kadar zevk alarak oynayacağım oyunlar 🙂 Shut up and take my money! 😀

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   tövbe estağf..? sana ceza alıntılıyorum

   “kimse bilmez ama yiğitcan’ın oyun yazarlığı çizgiromansinema’dan da eskidir”

 4. Gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak gösterilen ve bir remake’i yıllardır beklenen FF:VII’yi 13. sıraya koymak nedir? Ayrıca Final Fantasy X/X-2 tarzından kasıt turn bazlı random savaş sistemiyse, Square Enix bu sistemi ff serisinde terk edeli yıllar oluyor. Biraz araştırsaydın keşke

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   1. remake seven bir insan değilim. final fantasy vii olmasa listeye almazdım.
   2. ff x/x-2 full graphic remaster idi, yani “texture’ları upscale ettik, let’s call it a day” değildi. bu da öyle olacak.
   3. “gelmiş geçmiş en iyi oyun” sübjektif bir yorum, ama sorun yok, zira bu da sübjektif bir liste. ben anayasa yazmıyorum, makale yazıyorum. dolayısıyla yazdığım her şeye katılacaksınız diye bir kaide yok. olsa çok sıkıcı olurdu.
   4. tenkit etmeye değil de, muhabbet etmeye gelseydin keşke. öyle olunca inan hayat daha güzel oluyor.

 5. Wildlands’te “eh meh” yerine “Aman Allah’ım” dedim ben. Grafikler, oynanış, mekanlar çok hoşuma gitti nedense, trailer’ın müziği ve akan kan eşliğindeki anlatım da gazladı gazladı, en sonunda ‘open world’ yazınca son darbeyi vurdu. Ubi, bir oyunda öğrendiğini diğerine aktarma konusunda -bazen abartsa da- oldukça başarılı ve Ghost Recon, Far Cry güzelce çarpılan eklentiler ve açık dünyayla efsane olabilir.

 6. Bro, bunu geyik amaçlı söylemiyorum ama gerçekten American Truck Simulator bu listede olmalıydı 🙂 (Hazırlanma süresinden emin değilim, PC konferansından önce hazırlanmış olabilir).

  Bir de yine ben Horizon’ın daha yukarılarda olması gerektiğine inanıyorum. Beni en çok etkileyen oyun oldu diyebilirim…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.