Haziran ayının ikinci haftasında düzenlenen E3 Fuarı, oyun dünyasının bayramı diyebiliriz. Yepyeni oyun duyuruları, en beklenen oyunlardan fragmanlar, ilk defa öğrendiğimiz bilgiler ile dopdolu geçer o haftamız. Geçen sene pandemi sebebiyle düzenlenmeyen etkinlik, bu sene geri döndü! Tabii sadece dijital olarak fakat Amerika’ya gidip de fuarı gezebilecek şanslı azınlıktan değilseniz, sizin için değişen çok bir şey olmadı diyebiliriz.

Sony, tıpkı en son E3 etkinliğindeki gibi bu sefer de sunum yapmamaya karar verdi ve bu sebeple de meydan, rakibi Microsoft’a kaldı. Yakın zamanda satın aldıkları Bethesda firmasıyla da beraber elindeki kozları iyice arttıran Xbox tarafından beklenti büyüktü. Dün yaptıkları sunum da ben dâhil büyük çoğunluğu memnun etti diyebiliriz. Tabii bayağı gaz başlayan ve akıp giden sunum, sonlara doğru kan kaybedip kötü bir duyuruyla da kapanış yaptı ama yine de ilgimizi çeken birçok oyun gördük. Özetle Microsoft, geçtiğimiz yılların aksine bu sefer beklentilerimizi boşa çıkartmadı diyebiliriz. Bunları aradan çıkarttıysak haydi gelin, sunumda en öne çıkan ve bir kısmını dayanamayıp şurada yazdığımız oyunlardan geri kalan birkaç tanesine bakalım beraber:

PSYCHONAUTS 2

Oyun dünyasının şahsına münhasır isimlerinden biri olan Tim Schafer’ın tutku projesi diyebileceğimiz ve ilki, tıpkı Stalker gibi ilkinin üzerinden yıllar geçmiş olan Psychonauts’a da devam oyunu, sonunda geliyor. Yapı olarak platform ile aksiyon mekaniklerini birleştiren ve stilize çizgi film görselliği ile de dikkat çeken oyun, ağustos ayında bizlerle olacak. Tam çıkış tarihi ise 25.08.2021.

Evet, ilk günden Gamepass’te bu oyun. Fakat geçtiğimiz gün duyurulan çoğu oyunun aksine multiplatform bir oyun olacak. Yani oyun, Xbox X|S ve PC yanında PS4 ile Xbox One’a da geliyor.

AGE OF EMPIRES 4

Zerre aramın olmadığı strateji türünün en önde gelen ve ülkemizde de seveninin çok olduğunu bildiğim Age of Empires serisinin yeni oyunu ne zaman geliyor, en sonunda öğrendik: 28.10.2021.

Oyunda sekiz ayrı medeniyet, dört farklı hikâye ve tarihi figürleri içeren otuz beş tane görev olacak. Sekiz oyunculu multiplayer modu da var ayrıca. Bunlar sizi heyecanlandırıyorsa, oyunun ilk günden Gamepass’e geleceğini ve Xbox Series X|S ve PC’ye de geleceğini söyleyerek sözlerimi bitiriyorum.

FORZA HORIZON 5

Forza serisinin yıllardır sürdürdüğü istikrarlı gidişatta bir vites daha atacağı yapım, bu sonbaharda geliyor. 9 Kasım’da yolları arşınlamaya başlayacağımız serinin bu yeni halkasında, bu sefer Meksika’ya gidiyoruz.

Bizleri karla kaplı volkanlardan, masmavi denize sıfır sahillere, oradan da engebeli dağlara götürecek oyun Xbox Series X|S ve PC’ye geliyor, Gamepass’te de ilk günden erişilebilir olacak.

BATTLEFIELD 2042

Sadece multiplayer barındıracak olmasıyla beni üzen ama eminim birçok insanın çok da rahatsız olmadığı Battlefield 2042’den çok gaz bir fragman da yine bu sunumda yayınlandı.

Kum fırtınaları ve doğal afetlerle battle royale‘lerdeki kapanan haritaya benzer bir mantık da barındıracak  olan oyun, bu sonbaharda hem bu nesil hem de geçtiğimiz nesildeki konsollara ve PC’ye geliyor.

SOMMERVILLE

İşte geldik listedeki favorime.

Tarzıyla Limbo ve Inside oyunlarını andıran, yapımcıları arasında saydığım oyunları yapan şirket Playdead’in ortak kurucularından birini de barındıran oyun, fragmandan anladığımız kadarıyla bir ailenin kıyamet sonrası bir dünyada verdiği mücadeleyi işleyecek. Oyun, 2022’de Gamepass’e geliyor, inşallah ertelenmez de bir an önce oynarız.

ATOMIC HEART

Listenin sonuna geldiğimizde size sunacağım oyun ise Atomic Heart. Fragmandaki müzik seçimi ve ekranda gördüklerimizin absürtlüğüyle iyice ilgimi çeken oyun, güzel bir sci-fi eseri olacak gibi duruyor. Prey, BioShock gibi FPSleri seviyorsanız, bir göz atın bence.

Biliyorum listede eksikler var ama şurada yayınladığımız listenin haricinde kalan, en dikkat çekici olanları almaya çalıştım. Dört kişilik co-op lafından kusma noktasına geldiğim için, ilk günden Gamepass’e ekleneceği duyurulan Back 4 Blood ve Dishonored yapımcısı Arkane’den gelen vampir temalı bir başka dört kişilik co-op oyunu Redfall’u hiç anmadım mesela. Ya da kısa bir hikâye fragmanı gördüğümüz ve ayrıca multiplayerı ücretsiz olarak herkese sunulacak Halo Infinite’den de bahsetmedim. Arada kaçabilecek indie bir oyun vardı, adı Replaced ki onu da az önce link verdiğim listede yazmıştık. Oyuncular olarak en büyük derdimiz birkaç maddelik bir listeye sığamayan oyunlar olsun. İşte böyle de kendimi üste çıkarırım.

Şaka bir yana, Xbox çok güzel bir sunum düzenledi başta da dediğimiz gibi ve Gamepass’e yaptığı yatırımlar ile gümbür gümbür geliyor bu nesle, tek derdim benim aklımı alan bir şey görmemiş olmaktı; henüz resmi bir sunum duyurusu olmayan Sony de illa ki bu yaz, buna karşılık vermek isteyecektir bir şekilde. Onu da büyük heyecanla bekliyorum bir exclusive âşığı olarak.

Aşağıda siz de kendi listelerinizi oluşturup görüşleriniz paylaşın, güzelce konuşalım. Sizi en çok heyecanlandıran oyun neydi mesela?

Yazar: Emin Özdenvar

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.