Şimdi önceden bir şeyi netleştirelim: Bu erteleme haberlerinin biri uzun vadeli, diğeri ise görece kısa ve yaklaşık bir buçuk aylık. Fakat ikisi de bu sonbahar aylarının en merakla beklenen oyunları arasında olduğundan, haber geçmeyi uygun gördük. Altı çizilmesi gereken bir nokta daha var, o da bu iki oyunun da ertelendiklerine dair yapılan açıklama peş peşe gelse ve iki oyun da aynı dağıtımcının çatısı altında olsa da, bunun kurumsal bir politikayla alakası yok. Basitçe, iki oyunun da ertelenme sebebi aynı: Biraz daha cila atmak için ekstra zaman ihtiyacı.

Oyunlardan ilki, BioWare’in fantastik RYO serisi Dragon Age’in üçüncü oyunu, Dragon Age: Inquistion. Bu görece kısa olanı. İlk açıklanan çıkış tarihi 7 Ekim 2014 olan Dragon Age: Inquisition, BioWare’in aldığı kararla 21 Kasım 2014’e ertelendi. Amerika bölgelerinde ise bu tarihten üç gün önce, 18 Kasım 2014’te piyasaya sürülecek. Yaklaşık dört yıldır geliştirilen Dragon Age: Inquisition’ın erteleme sebebini oyunun uygulayıcı yapımcısı Mark Darrah şöyle verdi:

“Bu ekstra zamana ihtiyaç duyma sebebimiz, görmek istediğiniz tecrübelere cila atmak. Açık alanlarımızın mümkün olabildiğince ilgi çekici olmasını sağlamak. Kahraman’ın seçimlerinin duygusal etkilerini güçlendirmek. Ve yaşadığınız tecrübenin seçtiğiniz platformda olabileceği en iyisi olmasını sağlamak.”

1406061411-dai-key-art

Diğer oyun ise daha uzun bir süre ertelendi. Normalde Şükran Günü – Noel aralığında çıkması beklenen ve bu alanda muhtemelen Call of Duty: Advanced Warfare ile yarışması planlanan Battlefield: Hardline bunun yerine 2015’in başlarında çıkacak. Bu biraz daha sakat, zira DICE net bir tarih veremiyor. Karl Magnus Troedsson’un yayınladığı basın bildirisinde oyunun ertelenmesine üç sebep gösterilmiş: multiplayer inovasyonu, tek kişilik hikaye derinliği ve stabilite. Son iki maddenin Battlefield 4’ten ağzı yanan DICE’ın yoğurdu üfleyerek yemesi olduğu çok aşikar bir gerçek. Fakat Troedsson’a göre ilk maddenin sebebi E3’ten sonra gerçekleşen beta süreci. Orada oyuncuların verdiği geri bildirimler, Hardline’ın son hâline şekil veren kilit bilgiler olacak gibi gözüküyor.

Bizim tahminimiz Battlefield: Hardline bir posta daha ertelenecektir. “2015 başı” çok muğlak bir tarih. Oyun muhtemelen bahar aylarında piyasaya çıkacaktır. Zira Battlefield 4’ün çıktığı tarihte stabillikten çok uzak oluşu, hem DICE’a, hem de EA’e korkunç zararlar verdi. Hardline’da aynı tecrübeyi yaşamak istemeyeceklerdir.

Dragon Age’de ise problem yok. Bir buçuk ay uzun bir süre değil. Bu tip oyunlarda biraz daha cila, her zaman işe yarar. Sonuçta ilk iki oyunun hatalarına düşmesin de, bize o yeter. Siz ne düşünüyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.