Braid

Braid

E Braid hakkında ne desek ki zaten? Jonathan Blow’un -neredeyse- tek kişilik bir ordu olarak geliştirdiği bu minik platform oyunu tek başına video oyun dünyasında bir çağ kapatıp, yenisini açtı. Bunun da en büyük bileşenlerinden biri oyunun muhteşem estetik tarzıydı. Blow’a ait olan tasarım çıktığı gün nefes kesici gözüküyordu, çıkışının neredeyse onuncu yıldönümünü kutlayacağız hâlâ nefes kesici gözüküyor, bundan kırk sene torunlarımıza “tarihtir bu tarih” diye açıp gösterdiğimizde de nefes kesici gözükecek.

The Banner Saga

The Banner Saga

Banner Saga bir taktiksel rol yapma oyunu. Hatta bizim vaktinde epey coştuğumuz bir taktiksel rol yapma oyunu. Diğer tüm taktiksel rol yapma oyunları gibi, bu da izometrik bir açıyla oynanıyor. Bu yüzden grafik tarzı ara sahneler harici pek de ön planda olmuyor ilk etapta. Çok dikkat etmiyorsunuz. Ama ne zamanki bir ekran görüntüsü alıp, oyunun sıcaklığından bağımsız bakıyorsunuz şöyle bir manzaraya, o zaman ince detayları, işçiliği fark edip hayran oluyorsunuz. Güzel bir oyun Banner Saga hakikaten…

Gunman Clive

 

Gunman Clive

2012 yılında çıkmış, minik bir shoot’em up oyundu Gunman Clive. Samimiyetle söylüyoruz, grafik tarzı olmasaydı belki fark etmezdik bile. Ancak aynı Braid gibi tek kişilik bir çalışmanın ürünü olan Gunman Clive o kadar eşsiz görünüyordu –ve hâlâ görünüyor– ki insanlar durup dikkat ettiler. Bu tip mekanikleri 40 senedir değişmeyen janrlar için en önemli şey atmosferdir zaten, atmosferi de böyle eşsiz estetik lisanlar belirler. Gunman Clive’da öyle oldu en azından…

Shank

Shank

Hemen hemen hepimizin vakti zamanında bir Bundle ya da bir Steam indiriminden aldığımız ve 30 dakika oynayıp sonra unuttuğumuz oyunlar kategorisinin Terraria ile birlikte tartışmasız şampiyonlarından biri olan Shank; 2010 tarihli bir oyun. Altında Klei imzası var. Bilmeyenleriniz için, Klei N+, Mark of the Ninja, Don’t Starve gibi oyunların yapımcısı. Yani evet, bu adamlar grafik tasarımdan anlıyorlar. Bu da onların ilk dönem işlerinden biri. O yüzden bir 30 dakika daha oynayın bu akşam kendisini hadi. Bakarsınız oradan kopar gideriz en sonunda?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.