Bilmeyenler için çıkan kısmın kısa bir özeti: An itibariyle dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan oyunlarından biri olan Minecraft’ın yaratıcısı ve Mojang’ın kurucusu Markus “Notch” Persson, bundan bir vakit önce hem şirketini, hem de Minecraft’ın haklarını dünyanın gelmiş geçmiş en büyük şirketlerinden birine, akıl dahi almayacak bir paraya sattı. Meblağ yaklaşık 2.5 milyar dolar civarındaydı. Bu paranın ne kadarı Persson’a bizzat kaldı bilmiyoruz, ama yüklü bir miktar olduğundan eminiz.

Peki Persson ne yaptı bu parayla? Ak Saray kadar olmasın, kendine bir malikane aldı. Yaklaşık 7 milyon dolar tuttuğu zannedilen bu malikane, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde, Beverly Hills muhitinde. 8 yatak odası ve 15 tuvaleti var. Denilene göre aynı evi ünlü rapçi ve iş adamı Jay-Z de satın almak istiyormuş, fakat Persson ortaya daha fazla para koymuş. Açıkçası Persson’un parasında gözümüz yok; iyi bir fikir bulup büyük firmalara satmanın çağında WhatsApp’u kuran iki adam 19 milyar dolar kazanıyor, Persson 7 milyon dolara malikane almış, çok mu?

Hayır, bizi açıkçası bunun öteki tarafı ilgilendiriyor. Minecraft oyuncuları haliyle boş durmamışlar ve Notch’un yeni malikanesini Minecraft’a taşımışlar. Aşağıdaki video Dan Bovey tarafından internete yüklenmiş. Biz bunu VG247’den gördük. İnanıyoruz ki başkaları da aynı projeye girişmişlerdir, hatta daha güzelini görürseniz aşağıya iliştirin. Biz sadece bu videoyla birlikte her şeyin tekrar tam çember hâline dönüşünü sevdik. Bir insan bir oyun yapıyor, o oyun milyarların hayal gücünü tetikliyor, o milyarlar büyük bir şirketin o insana milyar dolarlar akıtmasına sebep oluyor, o adam o milyar dolarlarla bir ev alıyor ve insanlar o evi, o oyunun içerisinde baştan yaratıyor.

Valla ne diyelim, internet çok keyifli bir yer bazen!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.