Evet, yeni nesle adımımızı atalı artık neredeyse tamı tamına 1 sene olacak. Geçtiğimiz sene aşağı yukarı bu zamanlarda bütün oyun dünyası olarak nefesimizi tutmuş, PS4 ve Xbox One’ın çıkacağı tarihleri bekliyorduk. Gün sayanlarımız, takvimden yaprak kopartanlarımız da vardı. Sadece biz değil, oyun yapımcıları da bunu bekliyor gibilerdi. Pek çok ünlü stüdyo, yeni nesle yapacağı oyunlar olduğunu söylüyor, ama ser verip sır vermiyordu.

O serler de, sırlar da E3’te, Gamescom’da ve TGS’de birbir döküldü. Artık bütün kartlar masada. PS4 bir senedir elimizin altında ve önümüzü görebiliyoruz. Dedik ki hazır yeni neslin birinci yılı dolmak üzere, şöyle bir geleceğe bakalım. Ama multiplatform diyarına hiç girmeyelim istedik. Bizim bu listede görmek istediğimiz, PS4’ün PS3 kadar güçlü bir exclusive oyun seviyesine ikinci senesinde ulaşıp ulaşamayacağı.

Buyurun, beraber bakalım mı?

 

LittleBigPlanet 3 – 19 Kasım 2014

LBP3

Listemize çıkış tarihi belli bir oyunla başlayalım istedik. PS4’ün çıkış yıldönümünde çıkacak olan LittleBigPlanet 3 hâlâ Sony’nin yeni nesil konsolunu almamış olanları mağazalara koşturur mu bilmiyoruz. Ama var olan PS4 sahiplerinin avuçlarını kaşındırdığından eminiz. Şu ana kadar gördüğümüz her şey (yeni eklenen karakterler, genişleyen yaratma ekranı) bizi acayip heyecanlandırıyor.

 

Bloodborne – 6 Şubat 2015

Bloodborne

E3’te Sony’nin şansı uzun süredir yaver gidiyor, bu gerçek. İki E3’tür çok iyi duyurularla sahneye çıkabilme imkanına sahip oldular. 2013’te bu iyi duyurular PS4’ün fiyatı ve ikinci el oyun politikasıydı. 2014’te ise açıklanan yığınla oyun oldu. Peki çuvalla oyun duyurulan bir konferansta nasıl öne çıkarsanız? Videonuzun başında From Software yazıyorsa. Dark Souls’un yapımcılarının PS’e özel sulara geri dönüşü olacak Bloodborne’u merakla bekliyoruz.

 

The Order: 1886 – 20 Şubat 2015

The Order

2015’in ilk yarısında çıkacak bir diğer PS4’e özel oyun da The Order: 1886. Bu oyunu merakla beklememizin ise iki sebebi var. Birincisi, şu ana kadar gördüğümüz her kısmıyla bizi ciddi anlamda büyüleyen görsel dili. Sadece grafik kalitesinden bahsetmiyoruz, aynı zamanda Steampunk estetiğinden esinlenilmiş sanat yönetimi de çok baştan çıkarıcı. İkinci sebep ne peki? Tabii ki oyunun arkasındaki stüdyo. Daxter ve God of War: Chains of Olympus sağ olsun, Ready at Dawn’dan ne beklememiz gerektiğini biliyoruz. Umalım da potansiyellerine ulaşabilsinler!

 

Deep Down – 2015

Deep Down

PS4’ün ilk tanıtıldığı günden bu yana süregelen bir genel hâli var. Gözlemleyebildiğim kadarıyla üzerine yoğunlaşılan iki şey var Sony cephesinde. Biri indie oyunlar, diğeri de free-to-play’ler. Öyle alelade F2P’lerden söz etmiyoruz. Halihazırda var olan Sony Online Entertainment yelpazesi gibi şeyler bunlar. Bir de tabii, Deep Down gibi. Anlayabildiğimiz kadarıyla Dark Souls vari bir oynanışa sahip olacak olan Deep Down, sadece ekran görüntüleriyle bile kendine sağlam bir kitle edinmişti. Biz de o kitleye dahiliz!

 

Everybody’s Gone to the Rapture – 2015

Everbody Rapture

Firmanızın son iki oyunu sırasıyla Dear Esther ve Amnesia ise üçüncü oyununuzu duyurduğunuzda yer yerinden oynar, yapacak bir şey yok. The Chinese Room’un yeni eseri Everybody’s Gone to the Rapture, aslında Sony’nin indie firmalarla olan muhabbetiyle isabetli bir iş yapıp yapmadığını da kanıtlayacak. Zira Rapture, Sony’nin çabalarıyla PS4’e özel bir oyun hâline geldi. Eğer tutarsa, büyük bir hit olursa Sony göğsünü gere gere “Buyurun, indie projesi böyle güzel bir şey” diye gezebilecek. Tutmazsa… Her halükarda, iyi bir oyun olacağından eminiz. Merakımız tavan!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.