5. Lego Marvel Super Heroes

06 Lego MArvel

Ben yıllarını DC’ye vermiş olan insanların “Marvel’a yirmi adımlık sopayla yaklşamam diyordum, günlerdir Lego Marvel Super Heroes oynuyorum” dediklerini duydum şu iki kulağımla. Valla ne yalan söyleyeyim, katılmamak elde değil. Traveller’s Tales’in artık cilalaya cilalaya aynaya çevirdiği formül alınmış, Marvel’ın akla gelen tüm kahramanları pakete sıkıştırılmış, işin içine bir de Lego büyüsü sokulmuştu. Sabahlarımızı akşamlarımıza kattık valla bunun sevimliliği yüzündne.

 

4. The Incredible Hulk: Ultimate Destruction

07 Hulk Ultimate Destruction

Dört numarada biraz bir sürprizimiz var; zira Ultimate Destruction, kuvvetle muhtemel ülkemizde konsolların çok da yaygın olmadığı bir dönemde sadece konsollar için piyasaya sürüldüğünden bizim buralarda pek bilinmez. Ama eğer bir PS2’niz varsa, ya da ülkedeki GameCube veya Xbox sahibi şanslı beş kişiden biriyseniz, bu oyunu bir denemenizi samimiyetle öneririz. Eğer kefil arıyorsanız, şöyle diyelim, bunu yapanlar sonra gidip Prototype’ı yaptılar…

 

3. X-Men Legends

08 X-Men Legends

Benim şöyle bir teorim var; bence bir oyunun bütünlüğü, kalitesi, sağlamlığı ilk saniyelerde fiziksel olarak anlaşılır bir şekilde. Bu sırf bana mı oluyor bilmiyorum, ama gerçekten etkileyici bir oyuna başladığım ilk anda, ilk darbelerimde koldan vücuduma doğru bir “olmuşluk” enerjisi aktığını hissederim; öyle gelir bana en azından. X-Men Legends bu hissiyatla dolup taşıyordu resmen. Görece karanlık renk paleti, X-Men külliyatına hakimiyeti ve eğlenceli hikayesiyle harbiden bir olmuştu yani.

 

2. Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes

09 Marvel vs. Capcom 2

Aslında buna ne kadar “Marvel” oyunu demek doğru, bir düşündük onu uzunca. Neticede Marvel karakterlerinin konuk olduğu bir dövüş oyunu bu. Ama sonra, Spider-Man’i alıp Venom dövebiliyor muyuz diye sorduk… Valla dövebiliyoruz! Bu oyun da şu an lisans sıkıntıları sebebiyle bulamadıklarınızdan. Üstelik, kendisinin bir fiziksel kopyası da yok. Ya bu oyunu vaktinde indirmiş bir arkadaş bulun, ya devamı Marvel vs. Capcom 3’ün (o da iyidir) kutulu versiyonunu alın… Ya da artık öteki opsiyonu biz söylemeyelim, kendiniz düşünün, ama bir şekilde oynayın bunu!

 

1. Spider-Man 2

10 Spider-Man 2

Ama hiç kimse kusura bakmasın, en iyi Marvel oyunu titrine ulaşmak çok zor. Diğer tüm oyunlarla tahtın arasında bir titan duruyor zira. Her fırsatta bu oyunu övüyorum, her fırsatta da övmeye devam edeceğim ve her seferinde de aynı hatırlatmayı yapacağım. Bu oyunun PC versiyonu değil söz ettiğim. O berbat. Konsol sürümleri benim övmeye niyetlendiklerim. Zira onlar.. Yani nasıl desem, hiç Empire State binasının tepesinden kendinizi salıp, en yakın binaya son dakikada ağ atıp kurtardınız mı? Aynı Spider-Man gibi? İşte bu oyunda onu yapabiliyorduk ya, ve mükemmel hissettiriyordu!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

12 Yorum

 1. Spider-Man Shattered Dimensions da unutulmaz bir oyun bence. Sonuçta Noir dahil 4 farklı evrenden 4 farklı Spider-Man tek oyundaydı yahu, nasıl unutulsun 🙂

  • kesinlikle 1.ci olması gerek spiderman shattered dimensions anti venom ve gelecek spidermani efsaneydi 🙂

 2. Zamanında PlayStation 1’e çıkan Spider Man ve Spider Man: Enter Electro oyunlarıda çok iyiydi. Hatta ilk oyunu PC’ye port etmişlerdi ama olmamıştı. =)

 3. Abi kusura bakma da; eğer Ultimate Spider-Man bu listede yoksa başarısız bir listedir benim gözümde.

 4. Ultimate Spider-Man efsane bir oyundu, SM2 yi oynamadım ama USM deki çizgi roman havasını hiçbir oyunda hissedemedim.

  Ayrıca yine SpiderMan : Web of Shadows en iyi değildi fakat bu listeye girebilirdi bence. Konuk olan Marvel karakterleriyle güzel bir oyundu. Shattered Dimesionsda kesinlikle öyle bir oyun.

  Ayrıca X2 : Wolverine’s Revenge, kesinlikle o karanlık atmosferi ve harika sountracklariyle güzel bir Marvel oyunuydu.

 5. Valla benim de gözüm Ultimate Spider-Man aramadı değil birazcık kısaydı ama yinede üst sıraları zorlardı gibi geliyo

  Ayrıca belki çok yaygın değil ama Marvel Nemesis: Rise of the Imperfectsin de benim gözümde ayrı bir yeri vardır havası sunumu falan bi farklıydı

  • Marvel Nemesis gerçekten underrated bir oyundu.O karanlık hava falan şu anki oyunlarda yok.Listede olması gerekirdi aslında.

 6. Gunes Senerler Cevap ver

  Aslında 92 yapımı X-Men 1993 yılında Fenerbahçe Piramit AVM’de (o zaman avm denmiyordu tabi) vardı. Çok uzun süre kalmadı ama kendi arcade cihazı vardı ve 6 player oynanabiliyordu. Kimse karakterleri bilmediği için pek rağbet görmüyordu, bir süre sonra başka cihaz koydular yerine.

 7. Contest of Champions dışında bence yeni çıkanlardan Future Fight ve en önemlisi benim 562 gündür bıkmadan oynadığım tek oyun olan MPQ ( Marvel Puzzle Quest ) oynamayanlar kesinlikle oynasın çoook başarılı bir oyun

 8. Güntuğ Vural Cevap ver

  Kimse de bahsetmemiş ama Fantastic Four’un oyunu da bence bu listeye girmeliydi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.