5. Arthas Menethil

Arthas Menethil

Muhtemelen Arthas’ın bu kadar düşük bir noktada olmasını garipsemişsinizdir. Bizim geçerli sebeplerimiz var. Arthas’ın hikayesi özünde Anakin Skywalker’dan ya da iyi amaçlarla yola çıkıp, karanlık tarafa düşen herhangi bir kahramandan çok farklı değildi. Dürüst olmak gerekirse, onu beşinci sıraya yerleştiren şey bunlardan ziyade Lich King olduktan sonra yaşadığı ve yaşattıkları oldu. Azılı WoW oyuncuları bilirler, hem Halls of Reflection zindanı, hem Icecrown görevleri, hem de ICC raid’i Arthas’ın da, Lich King’in de çok ilginç hikayelere sahip olduğunu gösteren asıl şeydir. Yoksa lanetli bir silahı alıp kafayı yemeyi üç karakterden biri zaten yapıyor, değil mi?

 

4. Thrall

Thrall

Açık ara Blizzard’ın en favori karakteri Thrall. Warcraft Adventures isimli ve asla göremeyeceğimiz oyunda başlayan hikayesinden sonra, Warcraft III’ün ana karakterlerinden biriydi. Vanilla sırasında pek fazla aksiyona girmedi, hatta TBC ve Wrath ek paketlerinde de bir nevi yan karakterdi. Ama Cataclysm, onun tam anlamıyla parladığı sahne oldu. Koskoca bir ejderha aspect’ini öldüren Thrall, bir de araya düğün sıkıştırdı. Tabii tahtı devrettiği adam hödük çıkmasaydı bir de, iyiydi…

 

3. Sylvanas Windrunner

Sylvanas Windrunner

Sylvanas tabii ki. Belki de oyun tarihinin en ilginç karakterlerinden biri olabilir kendisi, sadece ve sadece karizma faktörünün evren içindeki yüksekliğinin neden olduğunu rahatlıkla evren dışından görebiliyor olmanız bile buna delalet. Bazen filmlerde, kitaplarda, oyunlarda “lider” ruhlu olduğu söylenen karakterleri görür, ama insanların niye onu takip ettiğini, ona bağlandığını anlayamazsınız. Sylvanas öyle değil. Sylvanas’ı biraz tanıdıkça, insan gerçekten “Abi evet, ben de Forsaken olsam ben de ölürüm bu kadın için” diyor. Safi karizma yahu!

 

2. Illidan Stormrage

Illidan

Dedik ya üç kriterimiz var diye? Neydi onlar? Etkileyicilikti biri değil mi? Bu adamın şeytan boynuzları, göz bandı ve yarasamsı kanatları var. Yani bu departman tamam, hallolmuş vaziyette. Hikayesinin ince işlenmiş olması? Burası da tamam, kardeşiyle aynı kadına aşık olan ve bu aşk üçgeninin ortasındaki gelgitlerle büyük hatalar işleyen Illidan’ın, çektiği 10 bin senelik hapis ve çıktıktan sonra yaptıkları, Warcraft evreninin en ilginç arklarından biriydi şüphesiz. Peki evren içerisindeki önemi? Öhöm, bu soruyu soruyorsanız, gerçekten hazırlıklı olduğunuza emin misiniz?

 

1. Garrosh Hellscream

Garrosh Hellscream

Evet, Garrosh. Gerçekten Garrosh. Medivh’lerin, Mograine’lerin, Deathwing’lerin girmediği listede Garrosh’un bir numaradaki yerini sorguluyor olabilirsiniz. Gayet doğal bu. Belki de bu listenin en “sevdiğimiz” karakterler olduğunu düşünerek girdiniz. Ya da başlıktaki “iyi”, sizin için “kötü kalpli” kavramına zıt olan iyiydi. Her ikisini ciddiye alıp Garrosh’a bakarsak, Hellscream’in evladını çizip atmamız gerekir, kabul. Ama baktığımız şey sağlam bir karakter ve onun etrafına şekillenmiş etkileyici bir hikayeyse, sizi temin ediyorum, Garrosh’tan iyisi bulunamaz.

İyi bir karakterin en önemli işareti nedir? Yazarın size hissettirmek istediği şeylere çanak olabilmesi. Bu uğurda o hissettiğiniz şeylerin niteliği önemli değildir. Örneğin Joffrey muazzam bir karakterdir, çünkü George R. R. Martin, size ölesiye bir nefret hissettirmeyi başarmıştır onun aracılığıyla. Daha da iyisi, karakterin hikaye gelişmi içerisinde bu hislerin ayarında değişmesi ve gelişmesidir. Yine GoT’tan örnek verelim, ilk sezonda ciddi anlamda kıl kaptığınız Jaime’ye, son sezonlarda aşık olmanız, bir karakterizasyon başarısıdır.

Garrosh’un hikayesi de böyle başarılarla süslü. Burning Crusade’de herkesin inceden kıl olduğu, tecrübesiz bir sümüklüydü. Thrall onu kanatlarının altına aldı, babasının gerçek mirasını gösterdi. Lich King ek paketi sırasında Horde oyuncuları onun güçlü ama fevri bir kumandana dönüşmesini izlediler. Garrosh bu sırada Saurfang’den pek çok şey öğrendi. Cataclysm geldiğinde ise, pek çok oyuncu Garrosh’la gurur duyuyordu. Stonetalon Mountains ve Silverpine Forest’ta yaptıkları, Alliance’ı yok etmekten korkmayan, şerefli ama gözü kara bir lidere işaret etmekteydi. Sonra Pandaria geldi.

İşte orada Blizzard, dümeni ustalıkla kırmaya başladı. Agresif olduğunu zaten bildiğimiz Garrosh, git gide ırkçı tarafını da göstermeye başladı. Onun geldiği dünyada Horde dediğinizde akla sadece orklar geliyordu. Thrall’ın çok ırklı oluşumuna mecburen gösterdiği hürmetten sıkılmaya başlamıştı. Böylelikle yavaş yavaş “Önce Orklar” prensibini açığa çıkarmaya başladı Garrosh. En sonunda da acımasız bir tiran hâline geldi. Aynı Joffrey gibi, herkesin nefret ettiği bir ortak düşman.

Bu geçiş, bizce Warcraft evreninin en iyi öykü örgülerinden biriydi, bu yüzden de buraya konmayı fazlasıyla hak ediyor. Peki sizin en sevdiğiniz Warcraft karakterleri ne? Unuttuğumuz, listeye almadığımız ama girmesini gerektiğini düşündükleriniz var mı? Yorumlarda belirtin!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

  1. Sertan Durukan Cevap ver

    “Vanilla WoW’da Orgrimmar’da durmaktan başka pek bir şey yapmayan Saurfang” aslında Gates of Ahn’Qiraji de bol bol Cleave gördük. Adam koca Might of Kalimdor’un Supreme Commander’ı ne diyelim .

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.