5.”Resident Evil Mı? O Da Ne?” Kıvamındayız

resi 2

Burada çok ciddi bir anket yapamadığımızın farkındayım. Daha doğrusu, analiz için yeterli bir araştırma yapamadık. Yani cevap verenlerin, top 5 yapıp yorum olarak koyanların yaşları ortalama kaç, büyürken hangi konsollara sahiplerdi gibi şeyleri bilmiyoruz. Ama yine de, oturduğum yerden, sadece bilmem kaç senelik oyun editörlüğü tecrübemle konuşsam, “Resident Evil çok çıkmıştır hacı ya” derdim. İyi ki kendi kendime dememişim. Kendi kendime dahi rezil olurdum. Dedim ya, yaklaşık 750 tane oyun belirtildi. Bunların içerisinden sadece 4’ü Resident Evil serisinden geldi. Üç tanesi Resi 2, bir tanesi Resi 3 şeklindeydi. Acaba bu son Resi oyunlarının rezaletinden ötürü müdür, nedir? Biz valla çok şaşırdık, zira ülkemizde her insan evladının “rezidınt ivıl” nedir bildiği bir dönem vardı, eminiz buna…

 

6. Metal Gear Solid, Torment ve Grand Theft Auto Plase Aşklarımız

MGS

Az sonra baba favorilerimize geleceğiz, ama ondan önce herkesin top 5’lerinden çıkan plase aşklarımıza değinmek gerek. Metal Gear Solid serisi toplamda 11 kere listelerde kendine yer bulabildi. Aşağı yukarı 150 kişinin liste yaptığını, çok az kişinin de aynı listede birden fazla aynı seriden oyun koyduğunu düşünürsek, MGS 11 kişinin gönlüne girmiş diyebiliriz. Benzer bir şekilde, GTA da  fazla gönüle taht kurmuş; o ortaya çıktı. Toplamda 14 kişi listesinin bir köşesine (ağırlıklı olarak San Andreas olmak üzere) GTA’yı yazdı. Bu iki seri, devasa titanlara (yani yazının bir sonraki maddesine) yetişemedi, ama üçüncü oyunumuz, Planescape: Torment toplamda 16 listede kendine yer bularak tahta çok yaklaştı. Ama yapamadı, zira o tahtta iki canavar oturuyordu…

 

7. En Sevdiğimiz Seriler Baldur’s Gate ve Final Fantasy

ss-006

Şimdi burada iki durum var. Öncelikle rakamları söyleyelim, hem Baldur’s Gate, hem de Final Fantasy serileri, toplamda 18 kere listelerde gösterildiler ve bizim deşebildiğimiz kadarıyla ismi en fazla geçen oyun serileri onlardı. Fakat durumları çok farklı. Baldur’s Gate, bunu sadece iki oyunla yapabildi. Final Fantasy’nin ise yan oyunları da (örneğin FF: Tacics) girdi listeye. Final Fantasy 6, Final Fantasy 7, Final Fantasy X, Final Fantasy XI çok sık telaffuz edilen oyunlardandı. Yani Baldur’s Gate’inki, bireysel oyunlar olarak baktığımızda, biraz daha etkili bir hüküm gibi gözüküyor. Ama yine de durum değişmiyor. Seri bazında baktığımızda, en sevdiğimiz oyunlar açık ve net: Baldur’s Gate, Final Fantasy!

 

Sizin top 5’iniz ne? Facebook’taki muhabbeti kaçırdıysanız, aşağıya top 5’inizi bırakabilirsiniz. Orijinal thread’i görmek içinse şuraya tıkayabilirsiniz. İyi eğlenceler!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.