Daha haritaların tamamlanmadığı, Avrupa dışındaki diyarların tamamen keşfedilmediği bir dönemdeyiz. Yeni kıtalar, medeniyetler keşfederek en çok şan, şöhrete sahip imparatorluk olmaya çalışıyoruz. Endeavor’un mekaniklerine baktığımızda oyun ağırlıklı olarak alan kontrolü ve işçi yerleştirme üstüne olduğunu görüyoruz.

Oyun haritası
Oyun haritası

Oyuna herkes keşfedilmiş Avrupa’dan başlıyor. Her oyuncunun kendine ait bir tahtası var. Bu tahtada her tur yeni bir bina yapıyoruz. Yaptığımız binalar işçilerimizi yerleştirebileceğimiz yeni yerler yaratmamızı sağlıyor. Her tur sırasıyla şunları yapıyoruz: bina yapma, adam alma, maaş ödeme ve sonrasında işçilerimizi yerleştirme. İşçi yerleştirme dışında yaptığımız hareketler için oyuncu tahtamızda trackerı var. Bu trackerda yaptığımız hareketlerle o işi yapmakta ne kadar iyi olduğumuzu geliştiriyoruz. Ayrıca oyun sonunda o özellikten kaç puan alacağımızı görüyoruz.

Oyuncu tahtası.
Oyuncu tahtası.

Mesela bina kısmında yükseldikçe daha yüksek seviyedeki binalardan yapabiliyorsunuz. Daha yüksek seviyedeki binaların avantajı ve özellikleri de diğerlerine göre daha fazla oluyor. Ayrıca ilk seviye dışındaki binalardan sınırlı sayıda var, o yüzden oyuncular arasında en iyi binaları yapmak için de bir yarış var.

Oyunun diğer kısmı ise çok daha kanlı. Haritada bir keşfedilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen yerlere adam göndermeniz mümkün (her ikisi de farklı binalarla yapılıyor). Buralarda bulunmak önemli çünkü bir yere ilk siz adam gönderirseniz o noktadaki bonusu alıyorsunuz. Bu bonus sizin oyuncu tahtanızdaki özeliklerinizi geliştirmenizi veya ek bir aksiyon yapmanızı sağlıyor. Ayrıca her bölgenin kendine ait kartları var. Bu kartlar o bölgedeki varlığınıza göre doğru orantılı bir şekilde erişime açılıyorlar. Kartlar 0’dan başlıyor, 5’e kadar gidiyorlar, 5 tabii ki en güçlü kart, ama bunu almak için o bölgede 5 adamınızın olması gerekiyor.

pic762252_lg

Oyunun bir başka önemli kısmı da savaş. Tam anlamıyla bir savaş sayılmasa da, diğer oyuncuları yerlerinden edebiliyorsunuz. Bu da belli durumlarda size çok büyük avantajlar sağlayabiliyor. Bu yüzden Endeavor’da durmadan stratejinizi yenilemek, diğer oyuncuların hareketlerini takip etmek zorundasınız. Arkadaşınızın sahip olduğu yeri alıp, bir sonraki tur o bölgedeki kartları alacağınızı düşünürken başka bir oyuncu sizi yerinizden ederek planlarınızı alt üst edebilir.

  • Oyuncu Sayısı: 3-5
  • Karmaşıklık Seviyesi: Orta
  • Dil Bağımlılığı: Yok
  • Oynama Zamanı: 90 Dakika +
  • Öğretme Zamanı: 6-7 Dakika
  • Yeniden Oynanabilirlik: Haritadaki bonuslar her seferinden değişik yerlere konuyor. Bu oyun açılışında hangi hamleleri yapacağınızı direkt etkiliyor. Oyun başındaki hareketleriniz oyunun geri kalanını şekillendireceği içinde bu her oyununun birbirinden farklı olacağı anlamına geliyor.
Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

3 Yorum

  1. Aslında oyunları nereden bulabileceğimiz konusunda da yardımcı olabilirseniz çok iyi olur.

    • Bulabileceğiniz oyunlarda bu tür notlar düşüyorum aslında ama oyunların çoğunu Türkiye’de bulmak mümkün değil. Endeavor şu an out of print bir oyun. O yüzden bulunması ekstra zor. https://boardgamegeek.com/boardgame/33160/endeavor burada ikinci elleri var ama hayli pahalı. Türkiye’ye kargoyu da eklediğin zaman 70$’dan ucuz olacağını sanmıyorum.

  2. Oyunlari size kimin ogrettigi konusunda da bilgi verebilirseniz cok iyi olur Ege Bey…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.