Daha önce de dedik, Minecraft artık başlı başına bir lokomotif. Tek tabanca takılan, dünyayı yalnız gezen bir lokomotif de değil üstelik. Peşinden tonla vagonu geliyor. Nasıl ki 90’ların başında FPS’lere “Doom gibi” diyorduk, 2000’lerin başında hack n’ slash RYO’lara “Diablo gibi” diyorduk, daha beş sene öncesine kadar açık dünya suç oyunlarına “GTA klonu” diyorduk, şimdi de “Minecraft gibi” oyunlar var tepemizde.

Bunlara adı akademisyenler bulsun, biz bu lokomotife vaktinde atlayıp ortaya anlamlı bir fark koyabilen oyunları listeleyelim istedik. Şimdiden söyleyelim, aleni çakmaları buraya almadık. Minecraft’a ilham olmuş ve dolayısıyla Minecraft gibi etiketini hak eden, ama aslen Minecraft’tan eski olan Roblox, Infiniminer gibi oyunlar da eledik. Bir de müsaadenizle kötü oyunları sildik aradan, onları da almayıverelim dedik.

Onların dışında, buyurun, eşe dosta anlatmaya “minecraft gibi, ama…” diye başlayacağınız 6 oyun!

 

Block Story

Block Story

Minecraft Gibi, Ama…: Hikayeli.

Block Story indie bir yapım. Minecraft’tan özenildiği her hâlinden, şeklinden şemalinden belli. Bunun ayıbı yok, özellikle de yola “ya bunun hikayelisini yapmasak mı” gibi samimi bir amaçla yola çıkıldıysa. PC, Mac, iOS ve Android’de bulunan oyunun genel olarak mantığı Minecraft’ın hammadde alma / inşa etme kültürünün üzerine bir RYO mekaniği ve hikaye oturtmak. Oyunun Minecraft’ten daha rafine bir savaş sistemi de mevcut üstelik. E olması da lazım, neticede özünde bir RYO ile karşı karşıyayız.

 

Brick Force

Brick Force

Minecraft Gibi, Ama…: FPS

Brick Force’dan daha önce “Call of Duty ya da Battlefield olmayan multiplayer FPS’ler” yazımızda söz etmiştik. Çok basit bir mantığı var Brick Force’un. Minecraft’te sadece de_dust gibi haritalar yapabildiğinizi düşünün. Sonra o haritaların içerisinde de Minecraft karakterlerinizle gezebildiğinizi. Hah, bir de işin içine çeşit çeşit silah katın; oldu mu size multiplayer FPS bir Minecraft? Geniş oyuncu camiası ve onların ürettiği tonla güzel harita sayesinde Brick Force bugüne bugün hâlâ hayatta…

 

FarSky

FarSky

Minecraft Gibi, Ama…: Sualtında.

Ne yalan söyleyelim, Minecraft mantığını alıp her yere götüren oldu, ama FarSky’ın fikrine ayrı şaşırıyorum. Uzay, amenna. Yer altı zaten Allah’ın emri. Farklı gezegenler, savaş alanları, fantastik dünyalar; hepsi başımın üstünde. Ama su altı? Hakikaten başka bir kafanın ürünü, zira baktığınız zaman tamamen suyun altında geçen çok fazla oyun da yok zaten.  Evet, oyunun ömrü bir sıkımlık, fazlasında tekrar etmeye başlıyor. Ama en nihayetinde size bir sualtı Minecraft keyfi veriyor mu? Veriyor.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.