Yani işte şu an üzüldüm. Gerçekten. Bana gelip dün “yarın yazacağın haberler arasında seni üzen bir tanesi olacak, tahminin var mı?” diye sorsanız; ne “Captain America: Civil War iptal olmuş?” derdim, ne “DC yeni Superman serisini bırakıyormuş” derdim, ne de “Breaking Bad çizgi film olarak geri gelecekmiş?” gibi bir tahmin yürütürdüm. Gerçekten, beni ancak bu haber deli gibi üzebilirdi: XCOM 2 ertelendi.
XCOM 2 Logo

 

Öyle böyle bir ertelenme de değil. Aslen 2015’in Kasım ayında çıkması planlanan oyun, Firaxis’in resmi blogunda yaptığı bir açıklamayla 5 Şubat 2016 tarihine itildi. Kasım ve Şubat tarihleri arasında geçecek üç XCOM 2’siz ayımızın hesabını kim verecek, orası belli değil. Bari bir demo falan atsaydınız önümüze Firaxis, ne bileyim, küçük bir tadımlık falan? Yok tabii. O üç ay kazulet gibi bekleyeceğiz.

Peki nedir bu ertelenmenin sebebi? Her güzel oyun firması ve onun arkasında o firmaya destek verip, “yapabildiğinizin en iyisini yapın arkadaşlar, canınız sağ olsun erteleriz elbette” diyen güzel oyun dağıtımcısı gibi, Firaxis ve 2K Games de oyunun yeterli seviyede olmamasını gösterdiler sebep olarak. Oyuna “daha fazla derinlik, daha fazla tekrar oynanabilirlik ve askerlerinize dair duyacağınız bağlılığın daha fazlasını” katmak için bu kararı almışlar.

XCOM 2 1

Açıkçası, net konuşayım, XCOM 2’nin ertelenmesi demek, çıktığında Fallout 4’e daha çok vakit ayırabiliyor olmak anlamına geliyor. Bu elbette “Onu mu oynasam, şunu mu?” ikilemine düşecek arkadaşlar için pozitif bir gelişme. Fakat benim gibi takviminde Kasım ayına kocaman bir X çeken insanlar için, elbette durum baya üzücü. Ama her neyse, moralleri bozmaya gerek yok. Neticede işin içinde Firaxis ve 2K Games var. Çıkartırlar taş gibi bir oyunu, oynarız, sonra zaten üç ay beklediğimizi unuturuz bile!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.