valla bravo, çok gizemli olmuş!

Öncelikle şunu söyleyelim:

ARKADAŞ! BU OYUN ÇIKINCA ZATEN ALACAĞIZ, HATTA PRE-ORDER’DA ALACAĞIZ! NE GEREK VAR BU KADAR GİZEME, KURGUYA, KODA, KAPRİSE? AL 59.99$’INI, DEVAM! HELAL OLSUN! FALLOUT 4 OĞLUM BU?

neyse, konuları haber verelim biz size:

Fallout severler günlerdir bilgisayar başında çeşitli kodları çözmekle uğraşıyor. Biz uğraşmadık, uğraşanların yalancısıyız, geekyapmış! Buyrun:

Bir kaç gün önce http://thesurvivor2299.com sitesinde Fallout 4’ün habercisi olabilecek çeşitli kodlar yayınlanmaya başlandı. Sitenin WHOIS sorgularında Bethesda ve onun gibi bir kaç oyun firmasının daha sahibi olan Zenimax Media tarafından alındığı görülüyor. Ayrıca sitenin kullandığı Google Analytics hesabı da Zenimax’ın kullandığı hesap ile aynı.

Peki neydi bu kodlar? (dun dun dunnn!)

(uff, gerildiniz mi siz de? biz de bir kıpırdanma oldu!)

TheSurvivor2299
Böyle görünen bir sitenin arkaplanında kodlanmış bir ses çalınca oldukça korkutucu olabiliyor.

En başta siteyi açtığınız zaman kodlanmış bir ses sinyali çalmaya başlıyordu. Çalan sesi morse alfabesine çözen meraklılar kodun 11.12.2013 tarihini işaret ettiğini buldular. Daha sonra bu ses kodları farklı mesajlar içerecek şekilde değiştirildiler. Bunun yanısıra 11 Aralık tarihini işaret eden bir gerisayım ve yine çeşitli şekillerde kodlarmış farklı yazılar beliriyor sitede. Cuma günü beliren kodlanmış yazılardan biri aşağıdaki gibi.

ZL QRNE FVFGRE. V’Z URNQVAT GB GUR VAFGVGHGR. TBQ XABJF JUNG UNCCRARQ GB GUVF CYNPR ABJ. GUVF BYQ ONFGNEQ JVYY URYC HF. UR ZHFG URYC HF. —0321—

Bu kod, Caesarian shift kod çözücünde N=13’e çözüldüğünde aşağıdaki gibi bir mesaj ortaya çıkıyor.

MY DEAR SISTER. I’M HEADING TO THE INSTITUTE. GOD KNOWS WHAT HAPPENED TO THIS PLACE NOW. THIS OLD BASTARD WILL HELP US. HE MUST HELP US. —0321—

Türkçesi:

BAK GÜZEL KARDEŞİM!

ŞİMDİ ENSTİTÜYE GİDİYORUM, ARTIK ALLAH BİLİR ORADA ORTAM NE BİÇİM BOZDU. BU ŞEREFSİZ VAR YA BİR TANE, HAH, O BİZE YARDIM EDECEK. HADİ BİR ETMESİN. HADİ ETMESİN YANİ, BEN O KADAR SÖYLÜYORUM. —0321—

Dr_Zimmer
“Merhaba ben Dr. Zimmer. Maydonoz ödem atar, her gün bir avuç ceviz yeyin, bir de android’imi bulun!”

Daha önceki oyunlarda The Institute isminin bahsi geçmişti. Aslında büyük savaş öncesinde Massachusetts Institute of Technology (bildiğimiz MIT yani) diye bilinen kurum, savaş sonrasında The Institute ismiyle bilinen gizli bir organizasyon haline geldi. Şimdi ise eskiden Massachusetts olarak bilinen Commonwealth bölgesinde bulunduğu ve geliştirdikleri yapay zeka sayesinde android üretebildikleri biliniyor. Bunun yanında Fallout 3 oynayanlar hatırlar, Dr. Zimmer vardı bir tane. “Süpersonik android ürettik, onu bul bize getir” diyordu, The Institute adına çalışıyordu.

Siteye şu an girildiğinde çalan ses ise “CQ/CQ/CQ/DE/OZ/PSE/AS” şeklinde bir tehlike sinyalini içermekte. Morse koduna göre;

Calling any station. Calling any station. Calling any station. This is OZ. Please stand by.

Türkçesi:

Bütün istasyonlara. Bütün istasyonlara. Bütün istasyonlara. Burası OZ. Beklemede kalın.

Buradaki OZ‘un Fallout 3‘te Relay Tower KX-B8-11’i aktif hale getirdiğimizde dinleyebildiğimiz Oscar Zulu sinyali olabileceğini düşünüyor konuya kafayı patlatanlar. Yardıma gittiğimizde bulamadığımız çocuk Fallout 4‘te tekrar karşımıza çıkacaktır belki.

Sitenin yanı sıra yine kime ait olduğu bilinmeyen bazı Twitter ve Tumblr hesapları da Fallout 4 ile alakalı şifrelenmiş paylaşımlar yapmaya başladı. Bunların bir çoğunun sadece oluşan merakı daha da ateşlendirmek için Fallout hayranları tarafından yayınlandığı ortaya çıktı.

Sitede ki kodlar halen değişmekte (mesela şu anda yer alan mesajda iki ayrı tarih bulunmakta, 25 Kasım ve 27 Aralık) ve Bethesda’dan resmi bir açıklama gelene kadar kod çözücüler iş başında olacaklar gibi görünüyor. Resmi bir açıklama gelene kadar, öteki bulguları görüp heyecanlanmak için çözülen kodların ve spekülasyonların toplandığı reddit sayfasını takip edebilirsiniz. Ayrıca şu ana kadar ortaya çıkmış tüm bulguların bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

UPDATE: Sitede şu anda “Nuclear winter is coming in” ve devamında 1 Aralık tarihini işaret eden bir geri sayım daha belirmiş durumda.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.