4. Yağ Gibi Akan Oynanış

fifa15_xboxone_ps4_barclayspremierleague_arsenal_wm

Uzun süre FIFA 11’de kalıp, sonra bir anda yakın bir arkadaşımın evinde FIFA 14’e geçince ilk fark ettiğim şeydi bu. Yahu oyun akıyordu be? Öyle böyle akmak değil, topun hareketi, futbolcuların 360 derecelik aksiyonları, pürüzsüz animasyonlar, harika hareketler… FIFA 14 benim için bir anda çığır açmıştı futbol oyunlarında. FIFA 11’en 12’ye, oradan 13’e, ondan da sağlıklı bir biçimde 14’e geçmiş olsaydım o kadar şaşırmazdım ama, 11’den 14 bir anda güneş gibi doğan bir hayranlık yarattı üzerimde.

FIFA 15 de bu akıcı oynanışı aynen korumuş. Hakikaten insanın oynarken eliyle beyni arasındaki bağlantı blurlaşıyor. Bir bakmışsınız kendinizi sahada kaybetmiş vaziyette, zerre ek beyin yükü olmadan, içgüdüsel olarak oynuyorsunuz topu. Bunun kafa rahatlaması da bir acayip oluyor ki sormayın. Hatta şu uzun yazıyı yazdıktan sonra bile bir maç atasımız var, yalan olmasın!

 

5. Bakması Güzel Grafikleri

fifa-15-ps4-xbox-one

Bizim elimize geçen kopya PC içindi. O yüzden de biraz ürktük aslında. Geçen senelerde FIFA için PC hep sanki üvey evlattı. Ana yıldızlar konsollardı, değişiklikler PC’ye pek uyarlanmıyordu. Oyunu açınca gerçekten ürperdik sevgili geekyaparlar. Samimi söylüyoruz. Zira EA Sports üşenmemiş, geçen seneki hatasını tekrarlamak istememiş, Ignite Engine’ı PC’ye de getirmiş.

Yani gerçekten helal olsun. O nasıl güzel gözüken bir oyundur be? Tertemiz laptop’um biraz acı çekti oynarken ama benim elim yine de grafikleri kısmaya gitmedi. Çimlerin ahenginden tutun da, oyuncuların suratlarına, ayakkabıların detayına kadar gerçekten muhteşem bir motor Ignite Engine. Yani herhalde gerçek maçlar da böyle oynansa, onları da böyle izleriz. Gerçekçi olmasını falan da geçtim, hakikaten bir güzel duruyor zira.

 

6. Futbol Seven Adamın Bam Telini Titreten İçerik

FIFA_WhatsNew_MatchDayLive

Bu da FIFA 15’in kafa boşaltmak için birebir olduğuna son işaret. Eğer futbol seviyorsanız, içinizde bir yerlerde bir futbol geek’i yaşıyorsa ciddi söylüyoruz; FIFA 15 sizi çok ihya edecek. Tuttuğunuz takımın en son maçlarını ve haberlerini görebiliyor olmanızı geçtik; spikerlerin yorumlarında futbol dünyasından önemli olaylara değiniyor olmalarını da geçtik; EA bu sene Premier League’in resmi medya sponsoru da olmuş. Bir İngiltere ligi maçı yaptığınızda, logolar ve grafikler direkt oradan alınma. Bu bile acayip bir keyif veriyor futbol geek’i adama.

Çok övüyorsak bizi suçlamayın, FIFA zaten iyiydi, daha da iyi olmuş, heyecanımızı saklayamıyoruz. Gerçekten de öyle. Futbol takip eden, her ligden özetler izleyen; evinde her türlü futbol müsabakasına aboneliği olan bir adam olarak EA Sports’un eklediği klasik formalar, detaylı stadlar, dünyanın dört bir ucundan takımlar beni felaket ihya etti. Ben bütün sene bu oyunu deşarj yöntemi olarak kullanacağım gibi gözüküyor. Vallahi içim de rahat!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.