5. Takım Diziliş

FIFA 16 5

Burada FIFA’ya dev bir parantez açmam lazım. FIFA 16 bu konuda birbirinin arkasından kademeye giren oyuncuları da ayarlayarak, dev bir çağ daha atlamış. Öncesinde de artık roket çağına geldiği için, iyice uçmuş gitmiş anlayacağınız. Gerçekten de sahaya dizilim konusunda inanılmaz zeki FIFA’nın oyuncuları, ama bu zeka PES’de olduğu gibi mekanik değil. Gerçek futbolcu gibi hareket ediyorlar ve siz de gerçek bir takım gibi strateji düzenleyip kırabiliyorsunuz bu dizilimi.

 

6. Müzik

FIFA 16 6

Burada FIFA çok bir çaba göstermeseydi de PES’i ayaklarının altında çiğnerdi zaten. Konami resmen akla gelebilecek en düz, en stok, en jenerik şarkıları lisanslarıp paketlemiş. FIFA 16 ise her zamanki gibi gayet sert, yakışıklı ve akılda kalıcı bir soundtrack hazırlamış. İlla ki burada ilk kez duyup, düzenli çalma listenize ekleyeceğiniz bir beş altı şarkı olacak.

 

7. Topsuz Oyun

FIFA 16 7

Bu konuda FIFA’nın önemini anlatmam mümkün değil. PES 2016 bu sene daha doğru düzgün bir top fiziği ve animasyon paketiyle gelmiş olmasına rağmen, hâlâ topu oyuncularının ayağına kiltilemek gibi çok garip bir hataya düşüyor. FIFA da ise bunun esamesi okunmuyor. Bir kere gelen topu alacak oyuncuyu toptan münferit hareket ettirebiliyor olmak, bir alıştınız mı diğer tüm oyunlarda çok özleyeceğiniz bir şey. İkincisi, özellikle duran toplardaki ikili mücadeleler çok daha organik gelişiyorlar ve daha keyifliler. Bu alanda FIFA puanı rahat kapıyor.

 

8. Ultimate Team

FIFA 16 8

PES’in bu alanda çıkardığı rakip MyClub, rakip falan olamamış. Önce onu bir belirginleştirelim. FIFA’nın Ultimate Team modu hâlâ bir spor oyununa yapılmış en dahiyane eklenti olarak duruyor. Bu sene özellikle de FUT Draft moduyla beraber iyice şenlenmiş. Temelindeki hiçbir ögeyi bozmamışlar, hâlâ futbolcu toplamak, kimya için minnak ayarlar yapmak felaket keyifli; bir de üzerine FUT Draft çakınca, iyice!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.