Bundan ta 11 yıl önce, zamanın büyük teknolojisi olan 256 MB RAM’li, GeForce MX440’lı makinemde oynadığım bir oyundu FlatOut. Yaş itibariyle oyunları çok derinlikli oynayacak bir kafa yapısında olmadığımdan, bana bir içimlik su gibi gelmişti. Bir araba vardı, bu araba zaten döküntüye benziyordu ve çarpışında çok güzel paralanıyordu. Bu kadarı yeter derken, bir de işin içine şöför fırlatma, arabayla uzun atlama gibi mekanikler eklemişlerdi.

FlatOut 4 1

Sonra o oyunun ikincisi çıktı, yetmedi üçüncüsü geldi. Ben bu sırada bir elimi soğuk sudan kaldırıp FlatOut’a geri daldırmadım. Benim kafamda FlatOut arabaların güzel paralandığı ve şöförlerin ön camdan çok tatlı fırladığı bir oyun olarak kaldı. Buna rağmen, şu aşağıdaki habere denk gelince, ne yalan söyleyeyim, bir üzülmeden edemedim. Eğer aranızda sağlam FlatOut hayranları varsa, onların ne yapacağını tahmin dahi edemiyorum.

FlatOut 4 duyuruldu. Haberimiz bu. Kendisinin ismi FlatOut 4: Total Insanity olacak. Pek çok video oyun devamı gibi dünyanın en basmakalıp ve saçma altbaşlığına sahip olmasının yanı sıra, bu haberde üzücü bir detay daha var. Bildiğiniz gibi FlatOut serisini dağıtan Empire Interactive üçüncü oyunun ardından 2009’da dağılmış, THQ gibi batan geminin malları sağa sola saçılmıştı. Serinin yapımcısı BugBear’ın kendi projesine girişip, Wreckfest’i yapması da bu yüzdendi.

FlatOut 4 2

İşte o yüzden, FlatOut 4’ü Strategy First dağıtıyor. Burada bir problem yok. Strategy First saygın oyunların altına ismini basmış, sevdiğimiz bir yayıncı. Sorun oyunu yapmak için, daha önceki tek oyun tecrübesi Doctor Who: Legacy adlı bir mobil oyun olan Tiny Rebel Games ile anlaşmış olmaları. Yılların deneyimiyle, eğitimli işkembeme danışarak söylüyorum. Bu tip hareketler olgun meyve vermezler. Veremezler. Casual oyun piyasasından AAA mekaniklere geçişi sağlam atlatan yapımcı sayısı azdır. O sebeple, ben FlatOut 4’ün varlığından sizleri haberdar etme görevimi yerine getiriyorum, sonra da FlatOut sevenlerle birlikte üzülme turlarına başlıyorum.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.